Trani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trani
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška7 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionApulie
ProvincieBarletta-Andria-Trani
Trani
Trani
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha102,08 km²
Počet obyvatel55 819 (31. 10. 2012)
Hustota zalidnění546,8 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.trani.bt.it
Telefonní předvolba0883
Označení vozidelBT
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trani je italské město v oblasti Apulie, od roku 2009 jedno ze tří hlavních měst Provincie Barletta-Andria-Trani. V roce 2012 zde žilo 55 819 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o městě Turenum jsou v Tabule Peutingerianě, kopii antického itineráře, která vznikla ve 13. století. Město bylo poté okupováno Langobardy a Byzantinci. První jisté zmínky o městském osídlení v Trani jsou nicméně až z 9. století.

Největší rozkvět zažilo město v 11. století, kdy se stalo sídlem biskupa namísto Canosy, zničené Saracény. Místní přístav zaznamenal velký rozvoj hlavně díky tomu, že byl výhodným místem, odkud mohly začínat křížové výpravy. V roce 1000 vydalo Trani Ordimenta Maris, které jsou dnes považovány za nejstarší námořní kodex ve středověku. V té době se ve městě usídlily rodiny z hlavních italských námořních republik (Amalfi, Pisa a Benátky); v Trani už také žila největší židovská komunita v jižní Itálii, která tvořila ekonomické jádro obyvatelstva. Trani mělo ve 12. století konzula v Benátkách i mnoha městech v severní Evropě, což dokazuje jeho význam ve středověku.

Město a památky[editovat | editovat zdroj]

Střed města je na Piazza Quercia v přístavu. Již odtud je možné vidět nejvýznamnější památku ve městě katedrálu San Nicola Pellegrino vystavěnou v letech 1150 až 1250 na základech dvou kostelů ze 7. st. Ve 13. až 14. st. byla ke katedrále přistavěna téměř 60 m vysoká kampanila (zvonice). V místech chóru v interiéru katedrály se dochovaly původní mozaikové podlahy z konce 12. st. V 50. letech minulého století byla katedrála rekonstruována. Druhou významnou památkou ve městě je pevnost Castello Svevo z let 1233 - 49. K dalším cenným historickým stavbám v Trani náleží od katedrály jižně ležící gotický palác Palazzo Caccetti z druhé pol. 15. st. a kostel Všech svatých z 12. st. Přibližně kilometr jihovýchodně od přístavu na výběžku pevniny do moře najdeme románský klášter a kostel Santa Maria di Colonna z 11. st.[1]

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Andria, Barletta, Bisceglie, Corato (BA)

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]