Traktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Traktor Massey Ferguson 6490
Traktor Zetor 7245
Vojenský traktor - tahač děl

Traktor (z latinského: tractor – tahač, a to z trahere - táhnout) je stroj sloužící především k tahu, ale také k nesení, tlačení a pohonu zemědělských strojů. Je určen pro práci i dopravu zejména v zemědělství, na poli, v lese nebo jiném nerovném nebo nezpevněném terénu. Traktor a podobné stroje se běžně používají i v jiných oborech, například při údržbě silnic nebo stavebních pracích. Zvláštním typem jsou vojenské traktory, které sloužily a někde ještě stále slouží jako tahače vojenské techniky.

Má obvykle 4 kola, existuje ale i pásový traktor (lidově zvaný pásák), který se podobá tanku či sněžné rolbě. Většinou je poháněn dieselovým motorem s hnanou zadní nebo přední nápravou (někdy i oběma). Traktor je přizpůsoben k pohybu v náročném terénu a vyšší svahové dostupnosti. Na zádi traktoru (někdy i na přídi) je tříbodové hydraulické zařízení, na které je možno upnout další příslušenství. V zadní části se nachází vývodová hřídel předávající točivý moment motoru traktoru zapřaženým zařízením. Tato hřídel se u některých traktorů může nacházet i vpředu.

Předchůdcem traktoru je kromě dobytka (kůň, vůl, kráva) též parní lokomobila.

Podle institutu World Resources Institute [1] je na Zemi přes 25 milionů traktorů, v průměru 175 tisíc na každou zemi (96 tisíc v Česku).

Traktory vyráběné na území Česka (Československa)

Zahraniční traktory na území Česka (Československa)

Související články

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu traktor na Wikimedia Commons

Literatura

Reference

Šablona:Pahýl - zemědělství Šablona:Pahýl - doprava

Šablona:Link FA