Tippu Tip

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Tippu Tip
Tippu Tip.jpg
Narození 1837
Zanzibar
Úmrtí 13. června 1905 (ve věku 67–68 let)
Zanzibar
Příčina úmrtí malárie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Portrét Tippu Tipa

Tippu Tip, celým jménem Hamad bin Muḥammad bin Jumah bin Rajab bin Muḥammad bin Sa‘īd al-Murghabī (asi 1837, Zanzibar14. června 1905 tamtéž) byl svahilský obchodník s otroky a slonovinou, který v poslední třetině 19. století fakticky ovládal se svojí soukromou armádou rozsáhlé území v oblasti Velkých afrických jezer.

Pocházel ze smíšené arabsko-černošské rodiny. V roce 1860 byl zanzibarským sultánem vyslán v čele karavany k jezeru Tanganika, aby získával otroky pro práci na zanzibarských plantážích hřebíčku. Postupně založil soukromé impérium se sídlem v Nyangwe a díky své obchodní zdatnosti se stal jedním z nejbohatších lidí své doby, vlastnil až deset tisíc otroků. Evropští badatelé pronikající do nitra černého kontinentu byli závislí na Tippu Tipově pomoci (například se roku 1876 s pěti sty svých vojáků osobně zúčastnil Stanleyovy expedice po řece Lualaba). Cestovatelé ho líčí jako člověka velmi bezohledného, ale také obdařeného mimořádnou inteligencí a charismatem. Po založení Svobodného státu Kongo byl jmenován guvernérem oblasti Boyomské vodopády, ale brzy se dostal s novými pány do konfliktu a po sérii neúspěšných bitev s vládními jednotkami se vrátil na Zanzibar a žil z výnosu svých plantáží. Napsal paměti, které byly ze svahilštiny přeloženy do angličtiny.

Původ přezdívky Tippu Tip je nejasný. Podle jedné teorie byla způsobena nervovou chorobou, která mu způsobovala záškuby ve tváři, podle jiné tak domorodci napodobovali zvuk střelných zbraní, který patřil ke každé Tippu Tipově výpravě.

Literatura[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]