Tigrajská lidově osvobozenecká fronta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka Etiopie


Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (anglicky: Tigrayan People's Liberation Front, TPLF) je jedna z mnoha etnických politických stran v Etiopii, které tvoří vládní koalici EPRDF. Původně osvobozenecká fronta TPLF a nyní politická strana s mohutnou základnou která vládne Etiopii.

TPLF[editovat | editovat zdroj]

Tigrajská lidově osvobozenecká fronta (Tigrayan People’s Liberation Front) je politická strana v Etiopii, která taky často bývá hanlivě nazývána jako Woyane nebo Weyane. TPLF je součástí EPRDF (Etiopská lidově revoluční demokratická fronta), což je aliance 4 politických skupin, které v roce 2000 dohromady zastávaly 472 křesel z celkového počtu 527 křesel ve House of People’s Representatives. Výsledky posledních parlamentních voleb konaných 15. května 2005, ve kterých EPRDF potvrdilo své vedoucí postavení, však nebyly akceptovány opoziční Koalicí za jednotu a demokracii, která v reakci na výsledky voleb následně nabádala mládež a studenty k provádění nepokojů a občanské neposlušnosti. Během těchto občanských bouří zahynulo 193 Etiopanů, včetně civilistů a příslušníků policie. Následně byli nejradikálnější členové Koalice za jednotu a demokracii, kteří nejvíce podněcovali k nepokojům, uvěznění a soudní řízení s nimi stále probíhá.

Tigrajská národní organizace[editovat | editovat zdroj]

Haile Selassie I.

Dne 14. září 1974 byla založena Tigrajská národní organizace (Tigrayan National Organization, TNO), o jejíž založení se postarala skupinka 7 Tigrajských studentů z university v hlavním městě Etiopie v Addis Abeba. Jednalo se o: Zeru Gessese (Agazi), Fantahun Zeratsion (Giday), Mulugeta Hagos (Asfeha), Ambay Mesfine (Seyoum), Alemseged Mengesha (Hailu), Amha Tsehaye (Abay) a Berihu. Tigrajská národní organizace psala tajné články a uskutečňovala propagandu mezi lidmi. Hlavní strategií TNO bylo vytvoření demokratické Etiopie ve které by byl všechny národnosti respektovány a dále hlásaly, že vnitrozemské národní ozbrojené boje by měly být vedeny z venkovských oblastí směrem do městských oblastí. Během roku 1974 oblíbenost TNO prudce vzrůstala a již hrála velmi důležitou roli v mobilizaci Tigrajských lidí. Až do roku 1975 byla Etiopie císařstvím, to se ovšem v onom roce 1975 změnilo, když byl poslední císař Haile Selassie 1. Svržen vojenskou juntou zvanou Derg, a byla nastolena levicově socialistická vláda. V tomto okamžiku začíná TNO tvrdit, že je nezbytně nutné i za použití násilí odstranit tento nový režim. TNO mělo kontakty s mnoha radikálními Tigrajci, a to potom nebylo problém aby je shromáždili a mohlo tak v únoru roku 1975 dojít ke přetransformování Tigrajské Národní Organizace na ozbrojenou Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu.

Počátky TPLF[editovat | editovat zdroj]

TPLF byla zpočátku malou partyzánskou skupinou v severní oblasti Etiopie, jejíž členové neměli žádný vojenský výcvik, ale nakonec se z ní vyrostlo jádro Etiopského hnutí. Původně to bylo etno-nacionální hnutí, jejímž cílem bylo zabezpečit právo na sebeurčení Tigraje. V roce 1975 byla po vytvoření politických a ozbrojených příprav založena první vojenská základna v Dededit v Tigraji. Dedebit se tak stalo počátečním místem a základnou TPLF. Dle povstalce Aregawi který nyní žije v exilu v Nizozemsku tvrdí, že TPLF by byla brzy odsouzena ke zkáze, nebýt mentora Gessesewa Ayele. Tento člen etipského parlamentu zvaný „Sehul“ byl totiž velmi respektován staršími Tigrajci a měl rozsáhlé osobní kontakty v Západní Tigraji, které umožnili podporovat malé skupiny před shiftas (banditi). TPLF podniklo 5. srpna 1975 nájezd na věznici v Shire, ve které osvobodili soudruha Mehari Tekle a dalších 60 vězňů. O měsíc později vyloupili banku v Axumu, při kterém zabili 4 příslušníky policie a odcizili na 84 tisíc USD a značnou část zbraní a střeliva. Při tomto útoku byl zraněn jeden bojovník TPLF.

Vývoj od roku 1989[editovat | editovat zdroj]

TPLF je organizována s ústředním výborem a politbyrem. Došlo k rozdělení TPLF do 4 regionálních organizací, z nichž 3 jsou v Tigraji a jedna je mimo něj. Každý z regionů má své zástupce v Politbyru, kteří koordinují svou činnost. V roce 1989 došlo ke spojení TPLF s Etiopským lidově demokratickým hnutím což mělo za následek vznik aliance EPRDF. Hlásala boj proti utlačování lidí všech národností. V roce 1991 se EPRDF podařilo svrhnout režim a převzít moc nad Etiopskou vládou. Po tomto úspěchu došlo ke zhroucení komunismu v Albánii, a ubylo odkazů na marxismus - leninismus.


Ideologie a vize TPLF[editovat | editovat zdroj]

Ideologie Tigrajské lidově osvobozenecké fronty je založena na paradigmatu revoluční demokracie. Koncept této ideologie se dá chápat jako kombinace afrického nacionalismu, leninismu (stalinismu), Maoismu a Enver Hoxa Albánského komunismu. TPLF má vizi o vytvoření nezávislé samostatné Tigrajské republiky, která je oddělená od Etiopie právě od jejího založení TPLF roku 1975. Ačkoliv je TPLF vyčítáno, že si své vysoké postavení vymohlo silou, TPLF toto tvrzení odmítá a svou vizi nikdy neopouští.

Protivládní skupiny v Tigraji[editovat | editovat zdroj]

Mezi 3 rivalitní protivládní skupiny v Tigraji patřily Etiopská Demokratická Unie, obvykle označována jako pro-monarchistická skupina (Ethiopian Democratic Union, EDU) pod vedením Ras Mangesha Seyoum. Dále pak Tigrajská Osvobozenecká Fronta pod vedením Yohannes Tekle Haymanot která obhajovala Tigrajskou nezávislost (The Tigray Liberation Front, TLF) . A nakonec Etiopská Lidově Revoluční Strana (Ethiopian People’s Revolution Party, EPRP). TPLF se snažili naverbovat každou skupinu k určité formě taktického spojenectví, ovšem byli zklamáni. První skupinou kterou bylo zapotřebí odstranit bylo TLF, jež byla v listopadu 1975 rozdělena do 3 frakcí a po vyšetřování byli dva vrcholní lídři popraveni za zločiny proti svým vlastním kolegům. Dalším bylo EDU. Po sérii několika divokých bitev, které byly náročné na mužskou sílu a materiál, se TPLF uchýlilo k partyzánské válce a konečně byli v bitvě u Quinat-Arbaete vyhnáni ze Západní Tigraje. Posledním bylo EPRP a zde se vedou spory kdo udělal první výstřel. V každém případe EPRP zaútočili 23. Února 1978 na TPLF a nutili je k evakuaci provincie. TPLF podnikla rázný protiútok a bojovníci EPRP se museli stáhnout zpět do Mount Asimba a a převážná část poražené EPRP uprchla do svatyně v eritrejské osvobozenecké fronty.

Vedeni TPLF[editovat | editovat zdroj]

Meles Zenawi

Vedení TPLF se skládá výhradně z Tigrajců, a to převážně z města Adwa. Aktuální členové politbyra jsou:[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.abbaymedia.com [online]. [cit. 2010-04-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-17. 

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]