Tiberios II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tiberios II.
Portrét
Narození 520
Thrákie
Úmrtí 14. srpna 582 (ve věku 61–62 let)
Konstantinopol
Pohřben
Potomci Constantina

Tiberios II. Konstantinos (Tiberius Constantinus, zemřel 13. srpna 582) byl byzantským císařem v letech 578 až 582.

Tiberios byl přítelem císaře Justina II., za něhož byl jmenován do hodnosti comes Excubitorum a v roce 565 byl vyslán na vojenské tažení proti Langobardům. V roce 574 byl na návrh císařovny Sofie Justinem povýšen do hodnosti caesara a tím se stal Justinovým spoluvládcem. Justin trpěl v této době duševní chorobou a sám už nebyl schopný vládnout. Během Tiberiova regentství byla situace na východní frontě stabilizována. V roce 575 pak Římané zasadili Peršanům citelnou porážku v bitvě u Melitene. Po smrti císaře Justina II. v roce 578 se stal Tiberios císařem a oženil se s císařovnou vdovou. Od nynějška vystupoval pod jménem Konstantinos.

Energicky pokračoval v obranném boji proti Avarům a Peršanům, avšak uzavřít s nimi mír se mu nepodařilo. Naopak Avaři a s nimi spojení Slované pronikali intenzivněji než kdy dříve na Balkán. Ukončit válku s Peršany dokázal teprve jeho nástupce Maurikios.

Tiberios ještě silněji než jeho předchůdce začal vyprazdňovat státní kasu a vyzbrojovat římské vojsko. Byl velmi oblíben mezi lidem, díky tomu, že mu zpět vyplatil čtvrtinu daní vybraných v říši a rozdával velké sumy na různé dobročinné účely.

Této jeho marnotratnosti byl učiněn konec ve čtvrtém roce jeho vlády, když se jeho zdravotní stav náhle zhoršil. Onemocněl a zakrátko na to 13. srpna 582 zemřel. Ještě předtím stihl adoptovat úspěšného vojevůdce Maurikia, ustavit ho svým nástupcem a oženit ho se svou druhou dcerou Constantií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Dějiny Byzance, Nakladatelství Academia, Praha 1992.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Byzantští císaři
Předchůdce:
Justinus II.
578582
Tiberios II.
Nástupce:
Maurikios