Threave Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Threave Castle
Threave Castle 2.jpg
Poloha
Adresa Skotsko, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Threave Castle
Threave Castle
Další informace
Kód památky 3408
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Threave Castle

Threave Castle je hrad, který se nachází v jižní části Skotska v oblasti Dumfries a Galloway. Tento hrad stojí nedaleko města Castle Douglas na malém ostrůvku Threave Island obklopen řekou River Dee.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Je možné, že Threave Island byl domovem starověkých vládců, kteří panovali v oblasti Galloway. První hrad na tomto ostrůvku byl zřejmě vybudován po roce 1000 jedním z vládců nad Galloway. Záznamy o tomto prvním hradu jsou velice limitované, ale zdá se, že původní hrad byl roku 1308 zničen Edwardem Brucem, bratrem krále Roberta Bruce, který porazil Gallowayce.

V roce 1369 uspěl Archibald (3. hrabě Douglas) nad panstvím v Galloway. Archibald je více známý pod jménem „Archibald the Grim“, které mu dali jeho nepřátelé v Anglii.

Threave Castle byl vybudován Archibaldem roku 1370, aby bránil Galloway před nájezdy z Anglie.

V roce 1440 se 8. hrabě Douglas dostal do konfliktu s králem Jakubem II. Toto způsobilo popravu 6. hraběte Douglase a jeho mladšího bratra. A protože byl král nadšený do dělostřelectva, tak hrabě Douglasových nechal upravit obranu Threave Castle. Toto mělo za následek zničení většiny budov a části samotné věže. Kameny z těchto budov byli použity ke stavbě obranné, zdi, které byla okolo ostrova. Většina zdi byla ale zaplavené River Dee a dnes je možné vidět pouze malé části zdi.

21. února 1452 zavraždil Jakub II. 8. hraběte Douglase na zámku Stirling. 9. hrabě Douglas pokračoval v odboji proti Jakubovi II. a v roce 1455 se Jakub II. rozhodl zničit celou rodinu Douglasů.

V roce 1526 se hrad dostal do rukou rodiny Maxwellů (pozdějších hrabat z Nitsdale). Za napoleonských válek byl hrad používaný krátkodobě pro francouzské zajatce, ale už nikdy nebyl znovu obydlen.

V roce 1913 se vlastník Edward Gordon rozhodl věnovat hrad do rukou státu. Dnes je hrad v péči Historical Scotland.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Západní pohled - pravděpodobný interiér

Dnešní pohled na hrad je trochu zavádějící, protože současná hladina vody je nižší. Ostrov v době Archibalda zabíral přibližně jednu třetinu současného ostrova. Může se zdát, že tento hrad byl na ostrově osamocen. Toto zdání je ale mylné, protože hrad byl obklopen množstvím domů.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Náčrtek zobrazuje pravděpodobný interiér za časů Douglasů. Zdi měli omítku a byla na nich navěšená látka a tapeta. Ve velké hale byla velká okna, která umožňovala dobrý průchod slunci a pěkný pohled na řeku River Dee

Upozornění pro návštěvníky[editovat | editovat zdroj]

Hrad je otevřený od dubna do září v době od 9.30 do 17.30 každý den.

Cena: dospělí £4.00, děti £2.00, zlevněná £3.00. Cena zahrnuje zpáteční převoz lodí.

Pokud cestujete se psem a je horké počasí, tak pravděpodobně nenajdete místo k parkování, které by bylo ve stínu. Vstup se psem do zahrady je ale zakázaný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]