Thrácká hrobka ve Sveštari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thrácká hrobka ve Sveštari
Poloha
AdresaRazgradská oblast, BulharskoBulharsko Bulharsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thrácká hrobka ve Sveštari
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státBulharskoBulharsko Bulharsko
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii
Odkaz359 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1985 (9. zasedání)

Sveštarská hrobka (bulharsky Свещарска гробница, Sveštarska grobnica) je thrácká hrobka v severovýchodním Bulharsku situovaná u vesnice Sveštari (poblíž města Razgrad). Byla zbudována v 1. polovině 3. století př. n. l. v unikátním, smíšeném thrácko-helénistickém slohu. Je zdobena nástěnnou malbou a především mimořádnou kamennou výzdobou. Patří k nejvýznamnějším památkám z thrácké doby na území Bulharska. Objevena byla až v roce 1982 v rámci řádného archeologického výzkumu. V roce 1985 byla zařazena na Seznam světového dědictví UNESCa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohled do pohřební komory

Hrobka se nachází pod velkou mohylou, která sama je součástí většího pole, jež čítá celkem 27 mohyl – z nich všech je největší a nejkrásnější, takže se považuje za místo posledního odpočinku nějakého getského (severothráckého) krále. Je celá vystavěna z vápencových, precizně opracovaných bloků; tvoří ji kromě vstupní chodby (dromos) 3 komory, každá zvlášť zaklenutá valenou klenbou.

Hlavní, pohřební komora o rozměrech 6×6,75×5 metrů, má vynikající reliéfní a malířskou výzdobu, jasně inspirovanou řeckým světem: kol dokola místnosti probíhá zhruba ve čtvrtině výšky stěny zdobná římsa, na níž stojí 10 soch karyatid (postavy provedené ve vysokém reliéfu vyrůstají z monolitických ortostatů, přesně vyskládaných vedle sebe a tvořících stěny komory) s částečně individualizovanými (!) tvářemi a výrazně tvarovanými sukněmi, připomínajícími listy akantu. Karyatidy svýma rukama podpírají kladí v čistém dórském řádu (tj. i s triglyfy, metopami a geisonem), na nějž dosedá valená klenba. Kromě karyatid podpírá kladí ještě 5 půlkruhových sloupů: 4 s dórskými hlavicemi (a kanelovanými dříky) a jeden s hlavicí korintskou (hladký dřík). Dórské sloupy jsou umístěny vždy dva a dva po stranách místnosti, korintský pak v její čelní straně, přesně uprostřed.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]