Thomas Jonathan Jackson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jackson jako generál Konfederace (fotografie od Mathewa Bradyho)

Thomas Jonathan Jackson (21. ledna 182410. května 1863), řečený Stonewall („Kamenná zeď“), byl americký učitel a generál. Je považován za nejlepšího z polních velitelů Americké občanské války.

Vyznamenal se zejména v bitvě o Shenandoah Valley (květen-červen 1862), v nichž přinutil k ústupu téměř 4x silnější jednotky Unie. Poté se podílel na zatlačení McCleana od Richmondu (či spíše na jeho dobrovolném ústupu). Poté sloužil jako pravá ruka generála Leeho.

Vrchol jeho kariéry představuje bitva u Chancellorsville (27. dubna - 6. května 1863), v níž společně s Leem připravili navzdory takřka beznadějné výchozí situaci těžkou porážku početně výrazně silnějším jednotkám generála Hookera. Tento jeho úspěch byl však zároveň i úspěchem posledním - v obrovském zmatku noční bitvy si jeho vlastní vojáci spletli Jacksonův štáb s nepřátelskou jízdou a zahájili na něj palbu. Jackson zemřel na následky smrtelných zranění o sedm dní později. Jeho zranění navíc zachránilo vojska Unie před naprostým zničením, neboť s ním byli smrtelně zraněni nebo padli i všichni vysocí důstojníci jeho štábu, což vedlo k obrovskému zmatku, díky němuž jeho muži nedokázali dokončit včas obkličovací manévr a velká část Hookerova vojska tak stihla uprchnout.

Jacksonova smrt byla strašlivou ranou pro Konfederaci, z niž se její armáda jen těžce vzpamatovávala.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]