Theuderich I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Theoderich I.
franský král v Remeši
Doba vlády 511534
Narození kolem 485
Úmrtí 534
Předchůdce Chlodvík I.
Nástupce Theudebert I.
Manželka Suavegotta
Potomci Theudebert I.
Theodechilda
Dynastie merovejská
Otec Chlodvík I.
Matka Evochilda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodorich I. (5. století? - 534) byl druhý franský král, nejstarší syn krále Chlodvíka I. a jeho milenky Evochildy.[1]

Theodorich se zapojil do války mezi durynským králem Herminafriedem a jeho bratrem Baderichem, za což mu byla přislíbena polovina Durynska. I když byl Baderich poražen, dobyté území se nevzdalo.[2] V roce 531 Theuderich Durynsko znovu napadl, tentokrát s podporou Chlothara. Při této invazi Hermanafrid v boji padl a jeho království bylo Teuderichem v roce 531 anektováno.[1] Následně všichni čtyři Chlodvíkovi synové bojovali s burgundskými králi Zikmundem a Godomarem III. Během invaze se Godomarovi podařilo uniknout, ale Zikmund byl Chlodomerem zajat. Theuderich si vzal Zikmundovu dceru Suavegottu za manželsku, zatímco Godomar shromáždil burgundskou armádu a království Burgundů získal zpět. Chlodomer s pomocí Theudericha následně znovu Godomara porazil, ale padl v bitvě u Vézeronce.

Theodorich poté se svým synem Theudebertem I. a bratrem Chlotharem znovu zaútočili na Durynsko. Při útoku bylo Durynsko dobyto a durynský král Herminafried zabit. Jeho svěřenkyně a nedospělá neteř Radegunda, dcera zesnulého krále Bertachara byla Chlotharem odvlečena do merovejské Galie, kde později byla donucena k manželství s Chlotharem.[3] Theodorich zemřel v roce 534. Po jeho smrti přešel trůn v Metach na jeho syna Theudeberta. Theodorich také měl dceru Theodechildu, vnučku Zikmunda Burgundského a zakladatelku opatství St-Pierre le Vif v Sens.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theuderic I na anglické Wikipedii.

  1. a b WOOD, Ian. The Merovingian Kingdoms 450 - 751. [s.l.]: Routledge Dostupné online. ISBN 978-1-317-87115-6. (anglicky) 
  2. OMAN, Charles. The Dark Ages, 476-918. [s.l.]: Rivingtons Dostupné online. (anglicky) 
  3. BACHRACH, Bernard S. Merovingian Military Organization, 481-751. [s.l.]: U of Minnesota Press Dostupné online. ISBN 978-0-8166-5700-1. (anglicky) 
  4. HERBERMANN, Charles. Catholic Encyclopedia: Sens [online]. Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company., 1913 [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Chlodvík I.
král Remeše
511534
Nástupce:
Theudebert I.