Theuderich I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Theoderich I.
franský král v Remeši
Portrét
Doba vlády511534
Narozeníkolem 485
Úmrtí534
PředchůdceChlodvík I.
NástupceTheudebert I.
ManželkaSuavegotta
PotomciTheudebert I.
Theodechilda
Dynastiemerovejská
OtecChlodvík I.
MatkaEvochilda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theuderich I. (5. století?534) byl druhý franský král, nejstarší syn krále Chlodvíka I. a jeho milenky Evochildy.[1]

Theodorich se zapojil do války mezi durynským králem Herminafriedem a jeho bratrem Baderichem, za což mu byla přislíbena polovina Durynska. I když byl Baderich poražen, dobyté území se nevzdalo.[2] V roce 531 Theuderich Durynsko znovu napadl, tentokrát s podporou Chlothara. Při této invazi Hermanafrid v boji padl a jeho království bylo Teuderichem v roce 531 anektováno.[1] Následně všichni čtyři Chlodvíkovi synové bojovali s burgundskými králi Zikmundem a Godomarem III. Během invaze se Godomarovi podařilo uniknout, ale Zikmund byl Chlodomerem zajat. Theuderich si vzal Zikmundovu dceru Suavegottu za manželsku, zatímco Godomar shromáždil burgundskou armádu a království Burgundů získal zpět. Chlodomer s pomocí Theudericha následně znovu Godomara porazil, ale padl v bitvě u Vézeronce.

Theodorich poté se svým synem Theudebertem I. a bratrem Chlotharem znovu zaútočili na Durynsko. Při útoku bylo Durynsko dobyto a durynský král Herminafried zabit. Jeho svěřenkyně a nedospělá neteř Radegunda, dcera zesnulého krále Bertachara byla Chlotharem odvlečena do merovejské Galie, kde později byla donucena k manželství s Chlotharem.[3] Theodorich zemřel v roce 534. Po jeho smrti přešel trůn v Metach na jeho syna Theudeberta. Theodorich také měl dceru Theodechildu, vnučku Zikmunda Burgundského a zakladatelku opatství St-Pierre le Vif v Sens.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Theuderic I na anglické Wikipedii.

  1. a b WOOD, Ian. The Merovingian Kingdoms 450 - 751. [s.l.]: Routledge Dostupné online. ISBN 978-1-317-87115-6. (anglicky) 
  2. OMAN, Charles. The Dark Ages, 476-918. [s.l.]: Rivingtons Dostupné online. (anglicky) 
  3. BACHRACH, Bernard S. Merovingian Military Organization, 481-751. [s.l.]: U of Minnesota Press Dostupné online. ISBN 978-0-8166-5700-1. (anglicky) 
  4. HERBERMANN, Charles. Catholic Encyclopedia: Sens [online]. Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company., 1913 [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Chlodvík I.
král Remeše
511534
Nástupce:
Theudebert I.