The Shoes of the Fisherman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ve stopách rybáře Petra
Plakát na film v New Yorku v roce 1968 v době premiéry
Plakát na film v New Yorku v roce 1968 v době premiéry
Základní informace
Původní název The Shoes of the Fisherman
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk anglicky
Délka 162 minut
Předloha The Shoes of the Fisherman
Námět stejnojmenný román Morrise Westa
Scénář James Kennaway
John Patrick
Režie Michael Anderson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Anthony Quinn
Laurence Olivier
John Gielgud
Oskar Werner
Produkce A George Englund Production
Hudba Alex North
Kamera Erwin Hillier
Výroba a distribuce
Premiéra 14. listopadu 1968
Produkční společnost Metro-Goldwyn-Mayer
Distribuce MGM
Ve stopách rybáře Petra na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Shoes of the Fisherman (1968) je americký film režiséra Michaela Andersona podle úspěšného románu Morrise Westa.[1]

Význam názvu[editovat | editovat zdroj]

Název – v doslovném překladu „Rybářovy boty“ odkazuje na úlohu svatého Petra, prvního papeže, který byl profesí rybář.[2]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kyril Lakota (Anthony Quinn), arcibiskup z ukrajinského Lvova, je po dvacetiletém věznění propuštěn ze sovětského gulagu a poslán do Vatikánu. Okamžitě je jmenován kardinálem a při příští papežské volbě je překvapivě vybrán právě on. Svět je na pokraji konfliktu mezi Čínou a Sovětským svazem. Nový papež se mu snaží zabránit a to vyžaduje velmi netradiční postup.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Hvězdně obsazený film ve své době získal Zlatý glóbus za hudbu a dvě nominace na Oscara (výprava a hudba). Po finanční stránce nebyl film úspěšný. Jeho realizace stála na tehdejší dobu nezanedbatelných devět milionů dolarů.

Hlavní úlohy se ve filmu zhostil Anthony Quinn, kterého doplňoval Laurence Olivier v roli sovětského vůdce. Původně zamýšlený britský režisér Anthony Asquith těsně před natáčením onemocněl (nedlouho na to zemřel) a nahradil ho Michael Anderson.

Film byl natočen v Itálii, přičemž filmaři nedostali povolení natáčet přímo ve Vatikánu, a tak velká část rozpočtu padla na repliku Sixtinské kaple, která byla postavena v Kalifornii a posléze na lodi přepravena do Itálie. Studiové scény jsou doplněny autentickými záběry Svatopetrského náměstí z roku 1963, na kterém tisíce lidí sledovaly volbu nového papeže.

Historické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Román a film byly inspirovány životním příběhem řeckokatolického kardinála Slipyje, propuštěného do exilu po dlouholetém věznění komunistickým režimem v SSSR. Podobnost je tak výrazná, že fiktivní hrdina Lakota měl stejnou církevní pozici – arcibiskup města Lvov.

Film zmiňující sovětský vězeňský systém vznikl dříve, než Alexandr Solženicyn tento systém zdokumentoval ve své knize Souostroví Gulag (1973–1975) a odhalil jeho nelidskost. V této nevědomosti je sovětský tábor prezentován jako relativně lidský: "...práce, chléb a důstojnost,,, tyto věci na Sibiři existují" – citát z filmu.

Film byl zejména doceněn až o deset let po svém vzniku, když se částečně naplnilo jeho proroctví – papežem byl zvolen člověk z komunistické země – polský kněz Karol Wojtyła (Jan Pavel II.).

V České republice[editovat | editovat zdroj]

Film nebyl v době svého vzniku v Československu uveden v kinech. Byl uveden v roce 2013 na krnovském festivalu 70mm filmů pod pracovním názvem Ve šlépějích Spasitele.[3]

České titulky vznikly v roce 2013 pod názvem "Ve stopách rybáře Petra" Titulky ke stažení .

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve šlépějích Spasitele v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. http://everything2.com/title/The+Shoes+of+the+Fisherman
  3. Z programu krnovského festivalu. www.krrr.cz [online]. [cit. 2013-05-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]