The Bund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Bund
The Bund v roce 2007
The Bund v roce 2007
Umístění
StátČínaČína Čína
MěstoŠanghaj
Poloha
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nábřeží na mapě Šanghaje z roku 1933

The Bund (čínsky v českém přepisu 'Waj-tchan', znaky 外滩) je nábřeží řeky Chuang-pchu-ťiang v největším čínském městě Šanghaji. Tvoří asi půldruhého kilometru dlouhý úsek Sunjatsenovy třídy (Čung-šan) v historickém centru města.

Název pochází z perského výrazu band, který znamená „hráz“, a do Číny se dostal s podnikatelskou rodinou Sassoonových, která měla bagdádsko-židovské kořeny. Původně zde byly bažiny, roku 1846 si na břehu řeky založili Britové exteritoriální osadu. V první polovině dvacátého století se na Bundu soustřeďoval společenský i hospodářský život Šanghajské cizinecké čtvrti, sídlily zde zastupitelské úřady i finanční instituce, vzniklo množství výstavných budov ve stylu art deco a neoklasicismu, jako je hotel Cathay, Americký klub nebo budova Bank of China. Po nástupu komunistů k moci většina cizinců odešla a banky i zábavní podniky zanikly, za kulturní revoluce oblast chátrala; revitalizace byla zahájena roku 1986 podle plánů nizozemského architekta Pauluse Snoerena a dokončena v rámci příprav na výstavu Expo 2010. Soubor 52 budov na nábřeží, představujících unikátní kolekci západní architektury na čínském území, je památkově chráněn a patří k hlavním turistickým atrakcím Šanghaje. Promenáda je také vyhledávána díky ideálnímu výhledu na moderní čtvrť Pchu-tung, ležící na protějším břehu řeky.[1] Na severním konci nábřeží se nachází nejstarší šanghajský park s pomníkem hrdinům komunistické revoluce.

Na Bundu se odehrává děj knihy Jamese Grahama Ballarda Říše slunce, zfilmované Stevenem Spielbergem, hongkongská televize natočila v roce 1980 historický seriál The Bund s Chow Yun Fatem v hlavní roli.

Při silvestrovských oslavách na promenádě v roce 2014 vypukla v shromážděném davu panika a bylo ušlapáno nejméně třicet pět osob.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. URBAN, Pavel. Šanghaj roste do nebe, nese nesmazatelnou stopu české architektury. Novinky.cz [online]. 2012-01-06 [cit. 2019-01-18]. Dostupné online. 
  2. Oslavy Silvestra v Šanghaji skončily tragicky, dav ušlapal nejméně 35 lidí. Deník.cz [online]. 2014-12-31 [cit. 2019-01-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]