Théophile Delcassé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Théophile Delcassé
Théophile Delcassé.jpg
Stranická příslušnost
Členství Independent Radicals

Narození 1. března 1852
Pamiers
Úmrtí 22. února 1923 (ve věku 70 let)
Nice
Místo pohřbení Montmartre
Partner(ka) Rose Caron
Alma mater Université de Toulouse
Profese politik, diplomat a novinář
Ocenění velkokříž Královského řádu Viktoriina
Řád sv. Ondřeje
Commons Théophile Delcassé
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Théophile Delcassé (1. března 1852 Pamiers22. února 1923 Nice) byl francouzský politik období třetí francouzské republiky. Byl jedním ze strůjců britsko-francouzského sbližování na přelomu 19. a 20. století, které vyústilo 8. dubna 1904 v podpis Srdečné dohody.

Život[editovat | editovat zdroj]

Delcassé byl novinářem, žákem Léona Gambetty, v jehož novinách La République Française pracoval na začátku své kariéry. Později přispíval také do Le Temps, Le Matin a Le Jour. Právě Léon Gambetta byl jeho politickým vzorem.

Politickou kariéru zahájil v místě svého rodiště, v departementu Ariège, odkud posléze kandidoval do poslanecké sněmovny (Assemblée nationale) za volební okres Foix.

Roku 1893 se stal státním podtajemníkem pro záležitosti koloniální politiky a po vzniku Ministerstva kolonií se stal jeho prvním ministrem. V letech 1898 až 1905 zastával post francouzského ministra zahraničí. Na podzim 1898 musel čelit vážné krizi v britsko-francouzských vztazích, kdy obě země stály doslova na pokraji války. Delcassé však ve Fašodské krizi ustoupil a v listopadu 1898 nechal kapitána Jeana-Baptista Marchanda Fašodu (dnes Kodok) evakuovat.

Na počátku června 1905 podal demisi kvůli první marocké krizi, v níž nechtěl Německu ustoupit. Novým ministrem zahraničí se stal Maurice Rouvier. Delcassé se dostal do křesla ministerstva zahraničí ještě jednou, v letech 1914-1915. Zemřel v roce 1923 jako sedmdesátiletý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDREW, Christopher, Théophile Delcassé and the Making of Entente Cordiale, London 1968.
  • ZORGHBIBE, Charles, Delcassé: le Grand Ministre des Affraires Étrangères de la IIIe République, Paris 2001.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]