Théâtre des Funambules

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Théâtre des Funambules
TheatreFunambulesAdolpheMartialPotemont.JPG
Poloha
Adresa Paříž, FrancieFrancie Francie
Ulice Boulevard du Crime
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Théâtre des Funambules (česky Divadlo provazochodců) bylo divadlo v Paříži. Nacházelo na Boulevardu du Temple v 11. obvodu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná stavba divadla byla vybudována v roce 1816 a se svými 500 místy patřilo k nejmenším tzv. bulvárním divadlům na Boulevardu du Temple. Stálo na jeho východní straně a přiléhalo těsně na Théâtre de la Gaîté. Divadlo otevřel akrobat Philippe Deburau se svou rodinou. V divadle se hrály hry beze slov, takže se omezovalo pouze na pantomimu.

Ve 30. letech 19. století po tzv. „Bitvě o Hernaniho“, kdy v divadelním prostředí zvítězil romantismus a došlo k nové orientaci pařížských divadel, se prohloubil význam divadla. Nejznámějším hercem tohoto období se stal Jean Gaspard Deburau, který si jako představitel melancholického Pierota získal světovou proslulost.

Divadlo bylo, tak jako i další budovy, strženo v roce 1862 kvůli rozšíření bulváru a Place de la République při přestavbě Paříže.

Pro účely filmu Děti ráje, který v letech 1943-1945 natočil Marcel Carné o osudech J. G. Deburaua, bylo divadlo i celá část ulice znovu v ateliérech rekonstruována.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Théâtre des Funambules na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]