Teologie náhrady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Teologie náhrady neboli substituční teologie je teologický koncept, podle něhož měla křesťanská církev nahradit v Božích plánech Izrael.

Toto učení pochází z dob rané církve, objevuje se již od počátku 2. století n.l.,[1] a později mělo vliv na antisemitismus. Dnes je v převážné většině tato teologie odmítána, přesto však i nadále zůstává součástí věrouky některých křesťanských církví a náboženských společností. Např. Náboženská společnost Svědkové Jehovovi učí, že biblická proroctví o obnově Izraele se nevztahují na přirozené Židy, ale na duchovní Izrael složený z tzv. „pomazaných křesťanů“.[2] Podobně Církev adventistů sedmého dne učí, že smrt Ježíše Krista na kříži „znamenal konec poslání Izraele“ a „na jejich místo Bůh ustanovil jiný národ, církev, která na světě dále plnila jeho poslání“.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SLÁMA, Petr. Tanu rabanan. Antologie rabínské literatury. Praha : Vyšehrad, 2010. ISBN 978-80-7021-722-1. S. 97.  
  2. Svědkové Jehovovi - Hlasatelé Božího Království. Brooklyn, New York, U.S.A. : Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc., International Bible Students Association, 1993. S. 28, 141, 720.  
  3. Adventisté sedmého dne věří... Praha : Advent-Orion, 1999. ISBN 80-7172-102-6. S. 178.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]