Přeskočit na obsah

Tenis na Letních olympijských hrách 1988

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tenis na Letních olympijských hrách 1988
Datum20. září – 1. října 1988
Ročník8.
MístoTenisové centrum Olympijského parku
Soul, Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Povrchtvrdý – Neodex / venku[1]
Počet129 tenistů (81 mužů a 48 žen) z 38 zemí[2]
Vítězové zlaté medaile
mužská dvouhra
Československo Miloslav Mečíř
ženská dvouhra
Západní Německo Steffi Grafová
mužská čtyřhra
USA Ken Flach / Robert Seguso
ženská čtyřhra
USA Pam Shriverová / Zina Garrisonová
Tenis na letních olympijských hrách
1992 >
1992 >

Tenis na Letních olympijských hrách 1988 v Soulu měl na programu celkem čtyři soutěže, v jehož rámci se představily mužská dvouhra a čtyřhra, stejně jako ženská dvouhra a čtyřhra.

Poražení semifinalisté nehráli zápas o třetí místo a automaticky obdrželi bronzové medaile, což se naposledy předtím stalo na LOH 1904 v St. Louis.

Návrat tenisu do rodiny olympijských sportů[editovat | editovat zdroj]

Tenis se vrátil do rodiny olympijských sportů po 64 letech, poprvé od roku 1924, kdy byl hrán naposledy. Od soulských her se opět stal nedílnou součástí programu. V mezidobí se představil pouze dvakrát v roli ukázkového sportu na LOH 1968 a LOH 1984.

Na programu byly dvouhry a čtyřhry mužů i žen. Smíšená čtyřhra se vrátila až na londýnských Hrách XXX.  olympiády v roce 2012.

O znovuzařazení tenisu do olympijských her intenzivně usilovala Mezinárodní tenisová federace (ITF), vedená Philippem Chatrierem, a národní tenisové svazy. Definitivní rozhodnutí padlo na 84. zasedání Mezinárodním olympijském výboru (MOV) v Baden-Badenu, na kterém bylo 1. října 1981 schváleno zařazení tenisu do programu LOH 1988. [3]

Pro zvýšení úrovně kvality olympijského turnaje následovala dohoda MOV a ITF o jeho začlenění do profesionálních okruhů – mužského Nabisco Grand Prix a ženské WTA Tour, aby se událost překrývala co nejméně s jinými akcemi profesionálů. Přesto se nepodařilo vyřešit otázku odměn a bodového hodnocení. Tenisté si tak do žebříčku nepřipsali žádné body ani nezískali prize money.

Zatímco WTA Tour respektovala olympiádu a v době her pořádala pouze nízce dotovaný pařížský turnaj Clarins Open, tak mužský okruh Grand Prix organizoval pět profesionálních událostí. To se projevilo např. v mužské dvouhře absencí sedmi tenistů z první desítky žebříčku ATP, včetně světové jedničky a dvojky.

Olympijský turnaj[editovat | editovat zdroj]

Západoněmecká poštovní známka vydaná u příležitosti tenisu na LOH 1988

Olympijský turnaj se konal mezi 20. zářím až 1. říjnem 1988 na třinácti otevřených dvorcích s tvrdým povrchem Neodex. Dějištěm se stalo Tenisové centrum Olympijského parku v Soulu, otevřené v srpnu 1986. Ve dvouhrách i čtyřhrách proběhly kvalifikace do hlavních soutěží a také zaznamenal premiéru systém nasazování.

Nejmladším hráčkou se stala Španělka Arantxa Sánchezová Vicariová, která do turnaje vstoupila v 16 letech a 28 dnech. Naopak nejstarším tenistou byl Ind Anand Amritraj ve věku 36 let a 188 dní.[2]

Premiérovou zlatou medaili z tenisu si odvezlo Československo, když Miloslav Mečíř vyhrál mužskou dvouhru. v semifinále si poradil s favorizovaným nejvýše nasazeným Stefanem Edbergem po pětisetové bitvě 3–6, 6–0, 1–6, 6–4 a 6–2. Ve finále pak přehrál americkou turnajovou dvojku Tima Mayotta po čtyřsetovém průběhu.

Ženskou dvouhru ovládla německá světová jednička Steffi Grafová, která dominovala celé sezóně. necelý měsíc před závěrečným duelem olympiády zdolala ve finále US Open Argentinku Gabrielu Sabatiniovou. Obě soupeřky se opět potkaly v přímém boji o olympijské zlato, z něhož vyšla znovu vítězně Grafová po výhře 6–3 a 6–3. Stala se tak prvním tenistou historie, který vybojoval médii zvaný „Zlatý Slam“, tj. vyhrála všechny čtyři Grand Slamy i olympijské hry, navíc během jednoho kalendářního roku.[4]

Mužskou deblovou soutěž ovládla favorizovaná americká dvojice Ken Flach a Robert Seguso, jejíž členové z pozice prvních nasazených ve finálovém duelu zdolali španělské tuzrnajové dvojky Sergia Casala s Emiliem Sánchezem.

Těsný třísetový boj se odehrál ve finále ženské čtyřhry. Nejvýše nasazená dvojice Zina Garrisonová a Pam Shriverová v něm porazila československé turnajové trojky Janu Novotnou s Helenou Sukovou až poměrem 10–8 v rozhodující sadě.

Přehled medailí[editovat | editovat zdroj]

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlatá olympijská medaileZlato Stříbrná olympijská medaileStříbro Bronzová olympijská medaileBronz
Mužská dvouhra  Miloslav Mečíř
Československo (TCH)
 Tim Mayotte
Spojené státy americké (USA)
 Stefan Edberg
Švédsko (SWE)
  Brad Gilbert
Spojené státy americké (USA)
Ženská dvouhra  Steffi Grafová
Západní Německo (FRG)
 Gabriela Sabatini
Argentina (ARG)
 Manuela Malejevová
Bulharsko (BUL)
 Zina Garrisonová
Spojené státy americké (USA)
Mužská čtyřhra USA Ken Flach
 Robert Seguso
Spojené státy americké (USA)
Španělsko Emilio Sánchez
 Sergio Casal
Španělsko (ESP)
Československo Miloslav Mečíř
 Milan Šrejber
Československo (TCH)
Švédsko Anders Järryd
 Stefan Edberg
Švédsko (SWE)
Ženská čtyřhra USA Pam Shriverová
 Zina Garrisonová
Spojené státy americké (USA)
Československo Jana Novotná
 Helena Suková
Československo (TCH)
Austrálie Elizabeth Smylieová
 Wendy Turnbullová
Austrálie (AUS)
Západní Německo Steffi Grafová
 Claudia Kohdeová-Kilschová
Západní Německo (FRG)

Pořadí národů[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlatá olympijská medaileZlato Stříbrná olympijská medaileStříbro Bronzová olympijská medaileBronz Celkově
1. Spojené státy americké (USA) 2 1 2 5
2. Československo (TCH) 1 1 1 3
3. Západní Německo (FRG) 1 0 1 2
4. Argentina (ARG) 0 1 0 1
Španělsko (ESP) 0 1 0 1
6. Švédsko (SWE) 0 0 2 2
7. Austrálie (AUS) 0 0 1 1
Bulharsko (BUL) 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tennis at the 1988 Summer Olympics na anglické Wikipedii.

  1. Olympic Tennis Event: Past Venues [online]. Mezinárodní tenisová federace [cit. 2015-08-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-14. (anglicky) 
  2. a b Tennis at the 1988 Seoul Summer Games [online]. Mezinárodní tenisová federace, Sports reference [cit. 2015-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-09. (anglicky) 
  3. LICHNER, Ivan. Malá encyklopedie tenisu. Praha: Olympia, 1985. S. 242. 
  4. DWYRE, Bill. THE SEOUL GAMES : Women's Tennis : Graf Turns Her Slam Into a Golden One [online]. The Los Angeles Times, 1 October 1988 [cit. 2014-09-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]