Tegea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tegea (starořecky Τεγεά, ve středověku Nikli) byla jedním z nejstarších a nejmocnějších měst v Arkádii starověkého Řecka. Nyní je částí města Tripolis a má přibližně 3500 obyvatel. Do roku 2010 byla nezávislou správní jednotkou s hlavním městem Stadio (540 obyvatel). Nachází se asi 10 km jihovýchodně od centra Tripolisu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa poloostrova Peloponés s městy v klasické době.

Město Tegea vzniklo v archaické epoše sloučením (Synoikismos) několika vesnic. Mytickým zakladatelem Tegea byl král Aleos, otec Auge.

Díky své poloze bylo město schopné získat kontrolu nad úrodnou arkádskou rovinou, avšak od 6. století před Kristem byla tato jeho mocenská pozice ohrožována Mantinejí. Toto soupeření určovalo až do 3. století před Kristem historii obou měst. Po dlouhotrvajících bojích se Tegea dostala kolem roku 560 před Kristem pod hegemonii Sparty a stala se důležitým členem Peloponéského spolku. Kolem roku 470 před Kristem se v bitvách u Tegea a Dipaia  nepodařil pokus zbavit se společně s dalšími Arkádijci a s městem Argos závislosti na Spartě. Tegea proto musela v tomto spojeneckém systému zůstat až do pádu spartské hegemonie. Po porážce Sparty v bitvě u Leuctry v roce 371 před Kristem získala Tegea znovu nezávislost.[1] Od konce 2. století před Kristem ztratil spolek svůj politický význam, zůstal ale stále hospodářským, náboženským a kulturním centrem

V roce 395 po Kristu bylo město zničeno Góty pod Alarichem I. a znovu vystavěno s byzantským jménem Nikli[2], aby se stalo jednou z nejdůležitějších základen byzantské říše na Peloponésu. To trvalo až do 13. století.

Chrám Athény Alea[editovat | editovat zdroj]

Archeologické naleziště chrámu Athény Alea v Tegei (2017)

Chrám Athény Alea v Tegea byl od starověku jedním z nejvýznamnějších náboženských míst v Řecku. Původní starověká budova ze 7. století před Kristem roku 394 před Kristem vyhořela. Kolem roku 370-350 před Kristem ji však obnovil sochař a architekt Skopás. V 6. století po Kristu byl chrám zničen zemětřesením. Jeho ruiny se nacházejí mimo starobylé město Tegea uprostřed moderní vesnice Alea.

Chrám byl důležitým azylovým místem. Mezi jinými zde hledali azyl vyhnaní spartští králové Leótychidas II a Pausaniás.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tegea na německé Wikipedii, Тегея na ruské Wikipedii a Тегея na ukrajinské Wikipedii.

  1. EdwART. Античный мир. Словарь-справочник. [s.l.]: [s.n.], 2011. Kapitola Тегея. (Ruština) 
  2. BON, Antoine. La Morée franque. Recherches historiques, topographiques et archéologiques sur la principauté d’Achaïe (Historický, topografický a archeologický výzkum knížectví Achaia (ve francouzštině).. Paříž: Boccard, 1969. S. 522. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]