Tarascosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTarascosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 80 až 70 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Ekologická scéna se dvěma taraskosaury, lovícími iguanodontního ornitopoda.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Čeleď Abelisauridae
Rod Tarascosaurus
Le Loeuff & Buffetaut, 1991
Binomické jméno
Tarascosaurus salluvicus
Le Loeuff & Buffetaut, 1991
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarascosaurus ("ještěr draka Tarasque") byl menší masožravý dinosaurus (teropod) z čeledi Abelisauridae. V současnosti je jediným známým abelisauridem ze severní polokoule. Jeho velmi fragmentární fosílie byly objeveny v jižní Francii, na jejímž území žil v období svrchní křídy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stehenní kost druhu Tarascosaurus salluvicus.

Materiál sestává pouze z několika fosilních kostí (stehenní kost a dorzální obratle), takže nejde ani o diagnostický materiál. Rod Tarascosaurus je proto někdy považován za pochybný (nomen dubium). Typový druh T. salluvicus byl popsán paleontology LeLoeuffem a Buffetautem v roce 1991.[1] Model tohoto teropoda v životní velikosti je dnes možné spatřit v muzeu Dinosauria ve francouzském městě Espéraza. Délka tohoto dinosaura je odhadována asi na 6 metrů, přičemž dosahoval hmotnosti nosorožce.[2] Podle jiných odhadů byl však dlouhý jen kolem 3 metrů.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tarascosaurus se objevuje v jednom díle televizní dokumentární série Dinosaur Planet z roku 2003. V něm je zobrazen jako vrcholný predátor ekosystémů jihoevropské svrchní křídy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jean Le Loeuff and Eric Buffetaut (1991). "Tarascosaurus salluvicus nov. gen., nov. sp.,dinosaure théropode du Crétacé supérieur du Sud de la France" - ("Tarascosaurus salluvicus nov. gen., nov. sp., a theropod dinosaur from the upper Cretaceous of Southern France"). Geobios, 24 (5): 585-594.
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ronan Allain, Xabier Pereda Suberbiola (2003). Dinosaurs of France. Comptes-Rendus Palevol: vol. 2, n°1: p. 27-44.
  • Carrano, M. T. and Sampson, S. D. (2008). The phylogeny of Ceratosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology 6(2): 183-236.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]