Tanková a automobilní inspekce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tatra 613-3 v barvách TAI
Škoda 120 v barvách TAI.

Tanková a automobilní inspekce (TAI) byl orgán, který vznikl v rámci Československé lidové armády, a fungoval až do 21. ledna 1991, kdy byla rozkazem federálního ministra obrany vytvořena Vojenská policie.

Úkoly TAI[editovat | editovat zdroj]

Tanková a automobilní inspekce by se dala dnes přirovnat k dnešní dopravní Vojenské policii, do její kompetence patřilo řízení civilní dopravy na vojenských cvičeních, řešení přestupků vojenských řidičů a dopravních nehod vojenských vozidel a především účast na doprovodech státních představitelů, pokud se přemisťovali v automobilech. V takových případech byly v koloně s automobilem státních představitelů většinou dva automobily TAI, jeden na začátku a jeden na konci[1].

TAI od začátku velice úzce spolupracovala s Veřejnou bezpečností, někteří příslušníci TAI se stali po její přeměně na Vojenskou policii příslušníky VP.

TAI měla vozidla barevně shodná s vozy VB, lišily se pouze nápisem na dveřích (černá písmena TAI) a použitím modrého a červeného majáku při doprovodech státních představitelů[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Pravidla silničního provozu - vyhláška č. 100/1975 Sb., §28: Vozidla se zvláštními výstražnými znameními.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]