Tandemový seskok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tandemový seskok je odvětví parašutismu, při kterém je pasažér (nováček, student parašutismu) připoután speciálním postrojem ke zkušenému parašutistovi (instruktor, tandem-pilot). Tandem-pilot řídí celý průběh seskoku od výskoku z letadla, volného pádu, otevření a řízení padáku a bezpečného přistání. Před seskokem stačí pasažérovi pouze desetiminutová instruktáž. Společně se zkušeným tandem pilotem tak může pasažér zažít téměř minutový volný pád rychlostí 200 km/h z výšky 4 000 m a přibližně 10 minut letu na padáku.

Výstroj[editovat | editovat zdroj]

Tandemový seskok vyžaduje jinou výstroj než pro běžné seskoky. Moderní padákové systémy pro tandemové seskoky využívají postroj se stabilizačním výtažným padáčkem, který je otevřen krátce po výskoku z letadla. To umožní zpomalit rychlost volného pádu dvou lidí na rychlost jednoho parašutisty, prodlouží čas volného pádu a zajistí bezproblémové otevření hlavního padáku. Vrchlík tandemového padákového systému je větší než pro běžné seskoky, aby unesl dva lidi (pasažéra a tandem-pilota). Všechny moderní padákové systémy používají elektronický přístroj, který při selhání tandem-pilota sám analyzuje situaci a v případě potřeby otevře záložní padák. Třemi největšími výrobci tandemových padákových systémů je Sigma Tandem, Vector Tandem a Strong Dual Hawk.

Licence tandemového pilota[editovat | editovat zdroj]

Každý tandemový pilot musí získat instruktorský certifikační kurs pro tandemové seskoky. Každý stát má své interní požadavky a předpisy pro získání licence tandem-pilota, které např. v České republice vydává Aeroklub Čech a Moravy. Jednotliví výrobci tandemových systémů pak navíc ještě mají své další požadavky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]