Tabi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žena v oblečení z počátku období Šówa. Na nohou má bílé tabi.

Tabi (japonsky 足袋) jsou tradiční japonské ponožky. Sahají nad kotníky a mají mezeru mezi palcem a ostatními prsty. Nosí je muži i ženy společně s tradiční obuví zóri, geta apod. Tabi jsou také neodmyslitelně spojeny s tradičním japonským oblečením — kimonem a dalšími wafuku.

Bílé tabi

Nejběžnější barva tabi je bílá – bílé tabi se nosí při formálních příležitostech jako je např. čajový obřad. Muži někdy nosí modré nebo černé cestovní tabi. Vyrábějí se i vzorované a barevné tabi, které nosí nejčastěji ženy, ale v poslední době si získávají popularitu i mezi muži.

Stavební dělníci, rolníci, zahradníci, rikšové a další dělníci často nosí speciální typ tabi zvaný džika-tabi (地下足袋: „tabi, které se dotýkají země“). Vyrábí se z pevnějšího materiálu a někdy mívají gumové podrážky, džika-tabi se podobají botám a slouží spíše jako obuv „naven“ než ponožky. Stejně jako ostatní tabi mají i džika-tabi oddělený palec a mohou se proto nosit s tradiční páskovou obuví (pásek je uchycen mezi palec a ostatní prsty). Autorem džika-tabi je Šódžiró Išibaši zakladatel výrobce pneumatik Bridgestone Corporation.

Na rozdíl od ponožek, které jsou elastické a těsně přiléhají k noze, tabi jsou ušité z látkových dílů nastříhaných podle daného střihu. V zadní části jsou otevřené a po nazutí se vzadu zapínají.

Na Havaji, kde žije hodně Japonců, se názvem tabi (mn.č. tabis) běžně (i v obchodech) označují boty do vody. Ty ovšem nemají nijak oddělený palec, vypadají jako tenisky se svrškem z tenké látky. Není radno tam bez nich chodit do moře do míst mimo písečné pláže. Ostrá láva nebo korály způsobují bez tabis nepříjemné zranění.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]