Přeskočit na obsah

Čajový obřad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čajový obřad
Japonský čajový obřad

Čajový obřad (též čajová ceremonie, japonsky 茶の湯 ([čanoju]) nebo 茶道 [sadó/čadó]) je rituální forma přípravy čaje. Tento termín většinou odkazuje na čínský čajový obřad a japonský čajový obřad. Japonský čajový obřad, který je známější, byl ovlivněn čínským čajovým obřadem zejména ve starověku a středověku. Lze u něj také poukázat na celou řadu rituálů, pomůcek, gest atp. užívaných v takových obřadech jako čajová kultura.

Každý z těchto obřadů a rituálů obsahuje mnoho strojenosti, abstrakce, symbolismu a formálnosti.[1]

Obdobné rituály se vyskytují po celém světě, ačkoli dominantní jsou hlavně v Asii a Evropě. Jako příklad lze uvést obřad odpoledního čaje viktoriánského období ve Velké Británii. V tomto případě šlo hlavně o prezentaci používání vhodných pomůcek spojených s vybraným chováním ve správné společnosti, což bylo stejně důležité jako popíjení čaje samotného.[2][3]

Ačkoli jsou čajové rituály – na té nejzákladnější úrovni – jen formálním způsobem přípravy horkého nápoje, používané postupy byly a jsou vytříbeny pro získání toho nejlepšího chuťového zážitku. Dr. Andrew Stapley z The Royal Society of Chemistry (tj. Královské chemické společnosti) popsal vaření čaje z hlediska chemických procesů.[4] Některé tradiční rituály přípravy čaje, jako by dokonale napodobovaly postup, který doporučil, včetně návrhu, aby člověk, který čaj připravuje, synchronizoval svoji činnost v souladu s teplotou vody.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tea ceremony na anglické Wikipedii.

  1. VARLEY, Paul; KUMAKURA, Isao. Tea in Japan: Essays on the History of Chanoyu [online]. University of Hawaii Press, 1989. S. 4. Dostupné online. ISBN 0-8248-1218-2. 
  2. MILTON, Joanna. A Nice Cuppa: The English Tea Ritual. Dick Riley et al.. Svazek The Bedside, Bathtub & Armchair Companion to Agatha Christie [Second Edition]. [s.l.]: Continuum International Publishing Group, 2001. S. 18–21. 
  3. ORSER, Charles E. "Tea/Tea Ceremony". Svazek Encyclopedia of Historical Archaeology. [s.l.]: Routledge, 2002. S. 604. 
  4. STAPLEY, Andrew. How to Make a Perfect Cup of Tea [online]. Royal Society of Chemistry, 2003 [cit. 2011-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • ČAJOVÝ OBŘAD [online]. japonsko.info [cit. 2014-01-05]. Dostupné online. 
  • Japonský čajový obřad [online]. Japonský čajový obřad [cit. 2014-01-05]. Dostupné online. 
  • KOVÁŘ, Ondřej. Čajový obřad Číny a Japonska (bakalářská práce) [online]. Ústav hudební vědy, Filosofická fakulta Masarykova Univerzita [cit. 2014-01-05]. Dostupné online.