Zóri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moderní, plastové dámské zóri
Slaměné zóri z 19. století

Zóri (japonsky: 草履; zóri) jsou japonské páskové sandály vyráběné z rýžové slámy (případně slámy jiných rostlin), lakovaného dřeva nebo (stále častěji) syntetických materiálů. Zóri jsou velmi podobné sandálům v Česku známých jako „vietnamky“, které se poprvé objevily po druhé světové válce na Novém Zélandu, Austrálii a ve Spojených státech jako plastová napodobenina tradiční japonské obuvi.

Japonci je milují[editovat | editovat zdroj]

V Japonsku jsou zóri považovány za nejpohodlnější a nejuniverzálnější obuv. Zóri se mohou namočit a uschnou během několika minut. Konvenční obuv tlačí prsty k sobě, křiví tvar chodidel, neodvádí pot a to vše vede ke zdravotím problémům, které mohou mít i nepříjemné následky. Jako všechny japonské sandály dovolují i zóri vzduchu volně cirkulovat kolem nohy, což je vlastnost, která je velmi důležitá ve vlhkém japonském klimatu. Zóri jsou lehké, zdravé a levné.

Tradiční zóri jsou k vidění nejčastěji v kombinaci s tradičním oblečením. K formálnímu kimonu jsou zóri neodmyslitelným doplňkem. V dnešní době se také často setkáváme s různými moderními variantami tradiční japonské obuvi, které dávají důraz na pohodlnější nošení. Zóri se dají nosit téměř všude. Pro Japonce představuje jejich výhodu fakt, že se dají snadno vyzouvat, což je důležité v zemi, kde je zvykem sundavat si obuv před vstupem do domu.

Lidé často nosí zóri i v zimě. Ze začátku je nutné se trochu otužit, ale Japonci zastávají názor, že dokud nepotřebujete rukavice, nepotřebujete ani ponožky. V případě nutnosti se tradičně do zóri nosí bavlněné ponožky s oddělenými prsty tabi.

Související články[editovat | editovat zdroj]