Třída Olympic

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o třídě zaoceánských parníků. O dalších významech tohoto slova pojednává článek Olympic (rozcestník).

Šablona:Infobox Třída osobních lodí

Třída Olympic čítala 3 zaoceánské parníky vybudované v loděnicích Harland & Wolff pro White Star Line na počátku 20. století. Přestože byly ve své době největší a nejluxusnější a jedny z nejbezpečnějších plavidel, dva z nich byly brzy ztraceny: Titanic se 15. dubna 1912 potopil po srážce s ledovcem na své první plavbě a Britannic ve válce, když 21. listopadu 1916 najel na minu. Olympic, nejstarší z lodí, sloužil dlouhou a úspěšnou kariéru až do roku 1935, kdy byl sešrotován.

Vznik

Lodě třídy Olympic byly vybudovány, aby konkurovaly největším lodím rejdařství Cunard Lusitanii a Mauretanii ve velikosti a luxusu. Měly se jmenovat podle řeckých mytologických ras (Olympové, Titánové a Gigantové) Olympic, Titanic a Gigantic. Nejdříve byly vybudovány bok po boku Olympic a Titanic, a po nich následoval Gigantic, ale po katastrofě Titaniku byl raději přejmenován na jméno Britannic, které společnost White Star Line považovala vždy za šťastné.

Neštěstí

Jméno lodě Ztráty na životech před dokončením Ztráty na životech po dokončení
RMS Olympic 6 asi 4 - pasažér první třídy prohrál příliš mnoho peněz v hazardu, což mělo za následek selhání srdce; pasažér třetí třídy se přejedl k smrti výtečným jídlem, které se na Olympicu podávalo; vězeň, který byl eskortován do Anglie nejspíš skočil přes palubu; cestující spáchal sebevraždu a skočil přes palubu.
RMS Titanic 8 1 517 po potopení.
HMHS Britannic Neznámo 30 při potápění.
6 březen 1912: Titanic (vpravo) musel být odtažen z doků kvůli Olympiku, který ztratil šroub, který musel být nahrazen.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olympic class ocean liner na anglické Wikipedii.

Šablona:Link GA