Sympatetická magie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sympatetická neboli imitativní magie je druh magie založený na víře že věci na sebe mohou působit na dálku na základě skrytého vnitřního souladu.[1] První typ, kdy je předpokládán soulad na základě podobnosti je nazýván homeopatická magie, druhý, kdy je předpokládán na základě doteku, kontaktní magie. Často bývají praktikovány společně, především kontaktní magie se málokdy praktikuje samostatně. Oba termíny pochází z díla Zlatá ratolest vlivného britského antropologa Jamese Frazera.

Homeopatická magie bývá také nazývána imitativní či mimetická protože je založena na napodobování. Jednou z nejtypičtějších forem je snaha o poškození či usmrcení protivníka prostřednictvím poškození či zničení jeho zpodobnění, tato magická praktika je známa téměř po celém světě. Homeopatická magie se však užívá i k pozitivním účelům, usnadnění porodu, zajištění plodnosti a potravy nebo k léčení. Na stejném principu jsou také založené korespondence, v evropském hermetismu představované například spojováním planet s určitými kovy.

Kontaktní magie praktikovaná společně homeopatickou je představová například vírou že zpodobnění nepřítele zmiňované u homeopatické magie by mělo obsahovat předměty které s ním byly ve styku, například vlasy či nehty. Na tomto předpokladu je založeno skrývání částí těla které byly od člověka odděleny aby nemohly být použity k zlovolné magii. Podobný vztah má například i zraněný a ten který zranil, zraněný a zbraň jež mu ublížila nebo člověk a jeho stopy v písku či bahně.

Na konceptu sympatetické magie je kromě kouzelnictví, tedy návodu co dělat aby člověk dosáhl žádoucího výsledku, založeno i i velké množství tabu, tedy návodů co nedělat aby nedošlo k nežádoucím událostem.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. 671 s. ISBN 978-80-7380-017-8. S. 24. 
  2. FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. 671 s. ISBN 978-80-7380-017-8. S. 30.