Zlatá ratolest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zlatá ratolest
AutorJames Frazer
Původní názevThe Golden Bough
ZeměSpojené království a Spojené království Velké Británie a Irska
Jazykangličtina
Žánrnonfikce
VydavatelMacmillan Publishers
Datum vydání1890
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zlatá ratolest

Zlatá ratolest (v originále The Golden Bough) je kniha napsaná skotským antropologem James Georgem Frazerem (18541941), která se zabývá mýtem, magií a náboženstvím. Poprvé byla publikována roku 1890 ve dvou svazcích. Mezi lety 19061915 vyšla kniha potřetí, kdy zahrnovala již dvanáct svazků. Frazer psal slohem, který byl snadno přístupný i laické veřejnosti, díky čemuž se kniha stala poměrně oblíbenou. Dnes by se Zlatá ratolest dala považovat za klasické dílo nejen antropologického bádání.

Autor se v tomto díle zabývá vznikem a počátky magie (kterou nazývá pseudovědou) u primitivních národů a dospěl k zajímavým definicím a dělení magie.

Magii, o které se ve svém díle zmiňuje, označuje jako sympatetickou a dále se zde zmiňuje o dvou typech kouzel. Prvním z nich jsou kouzla založená na zákonu podobnosti, která zde nazývá homeopatickou či imaginativní magií. Druhý typ nazývá kontaktní magií a jsou to kouzla založená na zákonech doteku.

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Libuše Boháčková. Praha: Odeon, 1977. 741 s. 
  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Praha: Mladá fronta, 1994. 632 s. ISBN 80-204-0488-0. 
  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. 671 s. ISBN 978-80-7380-017-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]