Zlatá ratolest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zlatá ratolest
Autor James Frazer
Původní název The Golden Bough
Jazyk angličtina
Žánry nonfikce
Vydavatel Macmillan Publishers
Datum vydání 1890
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zlatá ratolest

Zlatá ratolest (v originále The Golden Bough) je kniha napsaná skotským antropologem James Georgem Frazerem (18541941), která se zabývá mýtem, magií a náboženstvím. Poprvé byla publikována roku 1890 ve dvou svazcích. Mezi lety 19061915 vyšla kniha potřetí, kdy zahrnovala již dvanáct svazků. Frazer psal slohem, který byl snadno přístupný i laické veřejnosti, díky čemuž se kniha stala poměrně oblíbenou. Dnes by se Zlatá ratolest dala považovat za klasické dílo nejen antropologického bádání.

Autor se v tomto díle zabývá vznikem a počátky magie (kterou nazývá pseudovědou) u primitivních národů a dospěl k zajímavým definicím a dělení magie.

Magii, o které se ve svém díle zmiňuje, označuje jako sympatetickou a dále se zde zmiňuje o dvou typech kouzel. Prvním z nich jsou kouzla založená na zákonu podobnosti, která zde nazývá homeopatickou či imaginativní magií. Druhý typ nazývá kontaktní magií a jsou to kouzla založená na zákonech doteku.

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Libuše Boháčková. Praha: Odeon, 1977. 741 s. 
  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Praha: Mladá fronta, 1994. 632 s. ISBN 80-204-0488-0. 
  • FRAZER, James George. Zlatá ratolest. Překlad Věra Heroldová-Šťovíčková, Erich Herold. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. 671 s. ISBN 978-80-7380-017-8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]