Svoboda informací

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlajka svobody projevu pocházející z kontroverze o šifrovací klíč AACS
Možná hledáte: Zákon o svobodě informací.

Svoboda informací se vztahuje k ochraně práva na svobodu projevu s ohledem na Internet a informační technologie. Může např. znamenat možnost přístupu k webovému obsahu bez cenzury nebo omezení.

Svoboda informací je rozšířením svobody projevu, základního lidského práva uznávaného mezinárodním právem. Toto právo se všeobecněji chápe jako právo na svobodné vyjadřování ve všech médiích, mezi která patří právě i Internet.[1] Svoboda informací může zahrnovat i právo na soukromí v kontextu Internetu a informačních technologií. Stejně jako svoboda projevu je právo na soukromí uznávaným lidským právem a svoboda informací je jeho rozšířením.[2] Svoboda informací se může týkat i odporu vůči patentům, autorskému právu nebo duševnímu vlastnictví obecně.[3] Mezinárodní Pirátské hnutí zakládá na svobodě informací velkou část své politiky.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Freedom of information na anglické Wikipedii.

  1. Andrew Puddephatt, Freedom of Expression, The essentials of Human Rights, Hodder Arnold, 2005, pg.128
  2. Protecting Free Expression Online with Freenet - Internet Computing, IEEE. freenetproject.org [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-10-11. 
  3. Freedom of Information vs. Protection of Intellectual Property. somerandomnerd.com. Dostupné online. (anglicky)  Archivovaná kopie. somerandomnerd.com [online]. [cit. 2012-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-04-26. 
  4. Avast Network, What is the Pirate Party—and why is it helping Wikileaks?. www.tnr.com. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]