Sven Nykvist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sven Nykvist
Narození3. prosince 1922
Alvesta Municipality
Úmrtí20. září 2006 (ve věku 83 let)
Stockholm
Povolánífilmový režisér, kameraman, scenárista a režisér
OceněníOscar za nejlepší kameru (1972)
César pro nejlepší kameru (1976)
The KTH Great Prize (2003)
Oscar za nejlepší kameru
Nábož. vyznáníluteránství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sven Vilhem Nykvist (pseudonymy Sven Nykvist a „malíř světla“, 3. prosince 1922, Moheda, Alvesta20. září 2006, Stockholm) byl švédský filmový umělec, věnoval se především práci kameramana, později režii a okrajově herectví. Sven Nykvist patřil mezi dlouhodobé spolupracovníky Ingmara Bergmana a rovněž byl kameramanem v Tarkovského Oběti (viz Bergmanovský herec). Sven Nykvist při výběru filmové práce preferoval existenciální a psychologická témata.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sven Nykvist se narodil v Mohedě do silně religiózního prostředí a zemřel ve Stockholmu. Práci kameramana se věnoval od počátku čtyřicátých let a od počátku padesátých let spolupracoval s Bergmanem. Od padesátých do devadesátých let se věnoval své vlastní režii a okrajově i herectví.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Kamera[editovat | editovat zdroj]

Sven Nykvist byl hlavním kameramanem ve více než dvaceti Bergmanových filmech (například Pramen panny, Mlčení, Hosté Večeře Páně, celá Ostrovní trilogie, Hadí vejce, Ze života loutek, Šepoty a výkřiky, Fanny a Alexandr) a v žánrově blízké Tarkovského Oběti. Rozsáhle spolupracoval i s jinými režiséry, například s Conradem Rooksem na Siddhartovi natočeném podle stejnojmenné Hessovy novely.

Další umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Nykvist režíroval pět filmů, z nichž nejznámější je Býk (švédsky Oxen). Nykvist hrál zřídkavě v několika vedlejších rolích (například v Bergmanově Kouzelné flétně).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]