Přeskočit na obsah

Svatý Neot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Neot
NarozeníAnglie
ÚmrtíDesetiletí od 870
Místo pohřbeníCambridgeshire
Povolánímnich
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Neot (? - 870) byl anglický světec a mnich žijící v 9. století v Cornwallu. Zprávy o jeho životě se dochovaly v díle Life of King Alfred[1] velšského mnicha Assera žijícího v Anglii na přelomu 9. a 10. století.

V mládí se stal pravděpodobně vojákem[2], později z vojenských služeb odešel a rozhodl se vstoupit do kláštera.[3] Nejprve sloužil jako kostelník v Glastonburském opatství, ale později žil v Cornwallu, nejprve sám, později s rostoucí skupinou dalších mnichů nedaleko Bodmin Moor, kde se věnoval péči o chudé v okolí.

Jeho ostatky byly zachovány jako svaté relikvie v cornwallské obci, která nesla jeho jméno. Později byly umístěny v klášteře, který byl pojmenován na jeho počest jeho jménem a ostatky se staly prioritou tohoto kláštera. Nakonec se ztratily během vlády Jindřicha VIII. Tudora během rušení anglických klášterů. Jeho svátek je oslavován 31. července (slaví se poslední neděli v červenci).[1] Je patronem ryb.[4]

Dnes je po něm pojmenovaná vesnice v Cornwallu a město v hrabství Cambridgeshire. Existuje mnoho kostelů zasvěcených svatému Neotovi.[3]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neot na anglické Wikipedii.

  1. a b Cornish Church Guide - církevní průvodce (1925) Truro:Blackford (anglicky)
  2. Cornwall Tour - St. Neot (anglicky)
  3. a b Kdo byl sv. Neot? Svatý Neot v Cambridgeshire (anglicky). www.stneots-town.info [online]. [cit. 2013-11-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-18. 
  4. Patrons of fish (anglicky)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]