Svatý Neot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Neot
FMIB 33068 St Neots Window.jpeg
NarozeníAnglie
ÚmrtíDesetiletí od 870
Místo pohřbeníCambridgeshire
Povolánímnich
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Neot (? - 870) byl anglický světec a mnich žijící v 9. století v Cornwallu. Zprávy o jeho životě se dochovaly v díle Life of King Alfred[1] velšského mnicha Assera žijícího v Anglii na přelomu 9. a 10. století.

V mládí se stal pravděpodobně vojákem[2], později z vojenských služeb odešel a rozhodl se vstoupit do kláštera.[3] Nejprve sloužil jako kostelník v Glastonburském opatství, ale později žil v Cornwallu, nejprve sám, později s rostoucí skupinou dalších mnichů nedaleko Bodmin Moor, kde se věnoval péči o chudé v okolí.

Jeho ostatky byly zachovány jako svaté relikvie v cornwallské obci, která nesla jeho jméno. Později byly umístěny v klášteře, který byl pojmenován na jeho počest jeho jménem a ostatky se staly prioritou tohoto kláštera. Nakonec se ztratily během vlády Jindřicha VIII. Tudora během rušení anglických klášterů. Jeho svátek je oslavován 31. července (slaví se poslední neděli v červenci).[1] Je patronem ryb.[4]

Dnes je po něm pojmenovaná vesnice v Cornwallu a město v hrabství Cambridgeshire. Existuje mnoho kostelů zasvěcených svatému Neotovi.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Neot na anglické Wikipedii.

  1. a b Cornish Church Guide - církevní průvodce (1925) Truro:Blackford (anglicky)
  2. Cornwall Tour - St. Neot (anglicky)
  3. a b Kdo byl sv. Neot? Svatý Neot v Cambridgeshire (anglicky). www.stneots-town.info [online]. [cit. 2013-11-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-18. 
  4. Patrons of fish (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]