Suhard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Suhard
Nejvyšší bod1932 m n. m. (Omu)

Nadřazená jednotkaVnitřní Východní Karpaty
Sousední
jednotky
Rodna, Obcina Mestecăniș, Giumalău, Bistrița, Căliman, Bârgău

SvětadílEvropa
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
Map
Horninykrystalické horniny
PovodíBistrița, Dorna, Someș
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Suhard (rozcestník).

Suhard nebo Munții Suhardului (Suhardské hory) je pohoří v severním Rumunsku. Patří k jádrovým pohořím Vnitřních Východních Karpat. Z hlediska rumunského členění rumunských Východních Karpat patří do nejsevernější skupiny zvané Maramurešské a Bukovinské Karpaty (Carpații Maramureșului și Bucovinei). Nejvyšší vrchol Omu (též Vârful Omu nebo Omul) dosahuje 1932 m n. m.

Suhard navazuje na jihovýchodě na Rodnu, od které je oddělen sedlem Rotunda (1271 m). Ze severu a z východu je oddělen údolím řeky Bistrice od Obciny Mestecăniș a od masívu Giumalău. Z jihu ho obtéká přítok Bistrice Dorna, za ní už se zvedá sopečné pohoří Căliman a na jihozápadě navazuje jiné sopečné pohoří Bârgău. Východiskem do Suhardu jsou lázně Vatra Dornei na jihovýchodě, u soutoku Bistrice a Dorny. Prochází tudy transkarpatská železnice i několik významných silnic.

Vzhledem ke své poloze nabízí Suhard jedinečné výhledy na řadu okolních pohoří (Rodna, Maramureš, Giumalău, Rarău, Căliman, Bârgău, Ceahlău, Munții Bistriței a Stânișoara).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Čížek a kolektiv: Rumunské a bulharské hory. Olympia, Praha, 1986