Retezat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Munții Retezat
Jezero Bucura pod vrcholem Peleaga
Retezat

Nejvyšší bod2 509 m n. m. (Peleaga)

Nadřazená jednotkaJižní Karpaty
Sousední
jednotky
Godeanu, Țarcu, Șureanu, Parâng, Vâlcan

SvětadílEvropa
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
Poloha pohoří Retezat na mapě Rumunska
Poloha pohoří Retezat na mapě Rumunska
Map
Horninyžula
PovodíMureș, Jiu
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Retezat je třetí nejvyšší horský masiv v Rumunsku, je součástí Jižních Karpat. Nejvyšší horou je Peleaga (Vârful Peleaga), 2 509 m n. m. Další významné vrcholy jsou Vârful Păpușa (2 508 m n. m.) a Retezat (Vârful Retezat - 2 482 m n. m.). Hranici 2 400 metrů přesahují ještě vrcholy Mare, Custura, Bucura a Sântămaria.

Retezatem prochází rozvodí mezi řekami Jiu a Strei (přítok Mureșe). V Retezatu je mnoho ledovcových jezer, včetně největšího ledovcového jezera v Rumunsku, jezera Bucura (lacul Bucura), s rozlohou 8,9 ha a nadmořskou výškou 2030 m. Část území pohoří pokrývá Národní park Retezat, první rumunský národní park. Název v rumunštině znamená „odříznutý“.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Retezat se nachází mnoho ledovcových jezer, včetně největšího ledovcového jezera v Rumunsku, jezera Bucura (Lacul Bucura), které má rozlohu 8,9 hektaru a leží v nadmořské výšce 2 030 metrů. V oblasti se nachází také Národní park Retezat, první rumunský národní park.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Retezat je turisticky relativně četněji navštěvované, především v letních měsících. Turistické cesty jsou relativně dobře značené. Na území Národního parku není dovoleno volné táboření, je třeba využít určených míst (jezera Zanoaga a Bucura, Poiana Pelegii, chaty Buta a Pietrele, Poiana Baleia, Campusel, Gura Zlata). Ve velkých jezerech není dovoleno koupání. Hory se také nabízejí horolezcům. Skalní věže Coltii Pelegi na severních svazích Peleagy mají obtížnost stupně V UIAA

Bezpečnost na horách zajišťuje horská služba Salvamont.

Pohled na pohoří Retezat z vrcholu Vârfu Mare, Velkého vrcholu)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]