Bihor (pohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apuseni, rumunské horstvo
Pohoří Bihor, Apuseni, rumunské Západní Karpaty)

Pohoří Bihor (rumunsky Munții Bihorului) se nalézá na západě Rumunska. Je známé především jako oblast s bohatým výskytem krasových jevů.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Bihor je součástí horského celku Apuseni v rumunských Západních Karpatech. Na severu hraničí s pohořím Vlădeasa, na východě s pohořími Gilăului a Muntele Mare, na jihu s pohořím Trascău a Metaliferi, západní hranicí je pohoří Codru-Moma.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Bihor má dvě části. První je krystalického původu, nachází se tu poloniny a nejvyšší vrchol Cucurbăta Mare (1849 m n. m.) Druhá část je vápencová a jejím středem je náhorní planina Padiș, známá také jako "království karpatského krasu". Zde se na nepříliš velké rozloze nachází všechny známé krasové jevy.

V knize Karpatské hry Miloslav Nevrlý popisuje bihorský Padiș následujícími slovy:

„ ...nikde v Rumunsku není skvělejší říše vod, které se propadají do země, a vod, které z ní vyvěrají, vod, které mizí v jeskyních a kdesi z jiných opět vytékají. Ovce spásají smaragdovou trávu závrtů a do slepých dolin vtékají potoky, ale ven nemohou: na jejich koncích se v bahnitých nálevkách krouživě propadají do podzemí. Skalními tunely teče Teplý Someš a chladná Galbena, Žlutá řeka. Stametrů hluboká trojpropast Ponorných hradů: vody se řítí do tmy, do hlubin padají i přízračná zelenavá světla propadlých stropů.“

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nevrlý, Miloslav, Karpatské hry ; fotografie Otto Hauck … et al. Vyd. 7., Ve Vestri 1. Liberec : Vestri, 2006; ISBN 80-903029-5-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]