Studio kreslených filmů (Bílsko-Bělá)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Studio kreslených filmů
Studio Filmów Rysunkowych.jpg
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 1. září 1947
Zakladatelé Zdzisław Lachur
Władysław Nehrebecki
Alfred Ledwig
Mieczyslaw Poznanski
Adresa sídla Bílsko-Bělá, Polsko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti animace
Produkty animovaný film
Identifikátory
Oficiální web www.sfr.com.pl
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sídlo studia od 50. let do roku 2018
Rexík – symbol SFR

Studio kreslených filmů (polsky Studio Filmów Rysunkowych (SFR)) ve slezském městě Bílsko-Bělá je jedno z pěti polských studií animovaného filmu.

Bylo založeno Zdzisławem Lachurem, Władysławem Nehrebeckým a dalšími v roce 1947 v Katovicích pod názvem Experimentální studio kreslených filmů, o rok později je přesunuli do Visly a pak natrvalo do Bílska-Bělé. Za 70 let působení bílského studia v něm vzniklo více než 900 animací, z nichž nejslavnější jsou pohádkové série o Bolkovi a Lolkovi (1963–1986) a o pejskovi Rexíkovi (1967–1990), známé z televizních obrazovek i československým divákům. Většina filmů byla natočena technikou pookénkové animace, prvním počítačově animovaným dílem od SFR byla Koperníkova hvězda (Gwiazda Kopernika) z roku 2009.

Roku 2015 bylo Studio kreslených filmů v Bílsku-Bělé prohlášeno za Národní kulturní instituci a na jaře 2018 začala dlouhodobá rekonstrukce filmových ateliérů s cílem vytvořit moderní Interaktivní centrum pohádky a animace (Interaktywne Centrum Bajki i Animacji). To má být hotovo do roku 2021.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]