Strana spravedlnosti a rozvoje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strana spravedlnosti a rozvoje
Adalet ve Kalkınma Partisi
Zkratka AK Parti
(AKP - neoficiální)
Datum založení 14. srpna 2001
Předseda

Recep Tayyip Erdogan 2017.jpg

Recep Tayyip Erdoğan
Generální tajemník Abdulhamit Gül
Zakladatel Recep Tayyip Erdoğan
Sídlo Turecko Ankara, Turecko
Ideologie
Politická pozice pravice
Evropská strana Aliance evropských konzervativců a reformistů
Politická skupina EP Aliance konzervativců a reformistů v Evropě
Počet členů 10 100 083
Barvy Žlutá, oranžová, modrá, bílá
Oficiální web http://www.akparti.org.tr/

Strana spravedlnosti a rozvoje (turecky Adalet ve Kalkınma Partisi, AK Parti, AKP) je jedna ze dvou nejsilnějších politických stran v Turecku. Disponuje 317 zástupci v parlamentu a je největší stranou Turecka. Předsedou strany je od roku 2017 současný autoritářský turecký prezident a bývalý premiér Recep Tayyip Erdoğan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

AKP vznikla jako umírněná odnož tureckých islamistických hnutí zakázaných v roce 1998. Tato strana, která od roku 2002 tvoří většinovou vládu, nabrala opačný směr než její předchůdkyně a stala se symbolem politických i ekonomických reforem, které vedly k otevření přístupových rozhovorů s Evropskou unií v roce 2005.

Zpráva o pokroku Evropské unie z října 2012 však konstatuje, že „nárůst útoků na svobodu slova v Turecku vzbuzuje vážné obavy, protiteroristické zákony jsou zneužívány proti novinářům a roste autocenzura a počet zakázaných webových stránek. Soudy označují pouhé psaní proti vládě za terorismus. V zemi byla v září 2012 zavedena povinná náboženská výchova sunnitského islámu od první třídy, která byla posledních 20 let pouze volitelná. Stovky sekulárních škol navíc vláda AKP přeměnila na náboženské. Ve společnosti a obchodu navíc převládl názor, že příslušnost ke správné víře a dobré vztahy s AKP jsou podmínkou úspěchu.[1]

V prezidentských volbách 2014 zvítězil tehdejší předseda vlády a zároveň předseda AKP Recep Tayyip Erdoğan. Získal celkem 51,79% hlasů a byl tak zvolen ihned v prvním kole. Jeho zvolení vyústilo v nespokojenost stoupenců opozice. Ti proti Erdoğanovu autoritářskému a islamistickému přístupu k vládě demonstrovali již v roce 2013.

V červnu 2015 se konaly parlamentní volby. AKP obhájila své první místo, nicméně ztratila podporu téměř 9 procent voličů, obdržela jen necelých 41 procent hlasů a přišla o parlamentní většinu, kterou držela od roku 2002. Po krachu jednání o velké koalici s Republikánskou lidovou stranou i Nacionálně činnou stranou byly vyhlášeny nové volby, které se uskutečnily v listopadu 2015. V těch AKP obdržela 49,5 procenta hlasů a opět získala většinu.

Ve volbách 2018 kandidovala AKP v koalici s Nacionálně činnou stranou.

V komunálních volbách 2019 ztratila kontrolu nad Istanbulem a Ankarou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAVANOVÁ, Lucie. Pravý muslim, žádný srab. Respekt. Listopad 2012, roč. 23, čís. 48, s. 34-36. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠARADÍN, Pavel; TUNKROVÁ, Lucie. Turecko a Evropská unie: česká a turecká perspektiva. Olomouc: UPOL, 2007. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]