Protesty v Turecku 2013

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pouliční protest umělce s plynovou maskou v rámci nepokojů

Protesty v Turecku v roce 2013 začaly místním protestem v úterý 28. května v Istanbulu, kde skupina několika desítek environmentalistů protestovala proti plánu pokácet stromy v parku Gezi za účelem vybudování nákupního střediska ve stylu dávno zbořených Taksimských kasáren.[1] Poklidný protest stanujících byl poměrně násilně napaden policií, která stany zapalovala a na protestující použila slzný plyn. V dalších dnech nicméně protesty pokračovaly, zprávy o nich se hojně šířily po sociálních sítích a 29. i 30. května přišlo do okolí Taksimského náměstí demonstrovat více a více lidí, demonstrovat se začalo také v Ankaře. Dne 1. června pak policie zatkla v Istanbulu a Ankaře dohromady přes 939 osob, přičemž proti demonstrantům používala také vodní děla a slzný plyn na ně házela z vrtulníků.[2] Protestovat proti vládnímu postupu se začalo v mnoha dalších městech, v Burse, Antalye, Eskişehiru, Smyrně, Edirne, Mersinu, Adaně, İzmitu, Konya, Kayseri, Samsun, Antakya, Trabzonu, Rize, Ispartě, Tekirdağu, Bodrumu, a Mardinu. Nepokoje přitom byly vzácně sjednoceným vyústěním nespokojenosti mnoha různých skupin s tureckou vládou premiéra Recepa Erdoğana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje.[1] Vláda totiž přizpůsobuje zákony země islámu, například bojuje proti alkoholickým nápojům, plánuje stavbu mešity na Taksimském náměstí.[3] Podporu veřejnosti rovněž nemá turecké zapojení do Syrské občanské války.

Tehdejší premiér Erdoğan reagoval na protesty přezíravě a sociální sítě, zejména Twitter, označil za „největší hrozbu pro společnost“.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HADRAVA, Lukáš. "Pryč s Erdoganem!" Turecko povstalo proti železné pěsti premiéra. Česká televize [online]. 2013-6-5 [cit. 2013-6-6]. Dostupné online. 
  2. REZKOVÁ, Karolína. Turecká policie rozháněla v Istanbulu a Ankaře demonstranty. Zatkla jich na 900. rozhlas.cz [online]. 2013-6-1 [cit. 2013-6-6]. Dostupné online. 
  3. BERKOVÁ, Helena. V Turecku už několik dní protestují odpůrci vlády, na místě je jeden mrtvý. rozhlas.cz [online]. 2013-6-3 [cit. 2013-6-6]. Dostupné online. 
  4. PRCHAL, Lukáš; SHEA, Matt. VICE: Turecký víkend pouličních bojů. Slzný plyn, obušky a cenzura. ihned.cz [online]. 2013-6-4 [cit. 2013-6-6]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]