Stellaland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stellaland
 domorodá království 1882–1885 Britské Bečuánsko 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
rozloha:
15 500 km²
obyvatelstvo
počet obyvatel:
20 500
státní útvar
vznik:
26. 7. 1882
zánik:
srpen 1885
státní útvary a území
Předcházející:
domorodá království domorodá království
Nástupnické:
Britské Bečuánsko Britské Bečuánsko

Republika Stellaland (Republiek Stellaland) byla jednou z búrských republik, která existovala v severovýchodní části Kapska v letech 1882-1885. Měla rozlohu 15 500 km² a žilo v ní přes dvacet tisíc obyvatel, z toho asi tři tisíce bělochů. Hlavním městem byl Vryburg.

Na území okolo horního toku řeky Harts, které původně obývali domorodí Griquové a Tswanové, se v druhé polovině 19. století začali usazovat búrští farmáři z Transvaalu. V červenci 1882 vyhlásili vlastní nezávislý stát, jehož prezidentem se stal Gerrit Jacobus van Niekerk. Název Stellaland vznikl z latinského výrazu pro hvězdu stella, protože v době vyhlášení republiky byla na nebi vidět nápadná kometa, hvězda byla také vyobrazena na státní vlajce. V roce 1883 byl Stellaland sloučen se sousední republikou Goshen a vznikly Spojené státy Stellalandu (Verenigde Staten van Stellaland) o rozloze okolo 25 000 km² a s necelými čtyřiceti tisíci obyvatel. Systém vlády kopíroval ostatní búrské republiky, stát měl vlastní zákonodárný orgán Die Bestuur, také vydával vlastní poštovní známky.[1]

V únoru 1884 vyhlásil Cecil Rhodes britský nárok na strategicky položené území Stellalandu. V reakci na to převzala Jihoafrická republika (Transvaal) v září téhož roku nad územím protektorát, nezabránila však tomu, že v prosinci 1884 vstoupila do Stellalandu britská vojska, která vedl Charles Warren, a do února následujícího roku území republiky obsadila. V srpnu 1885 byl Stellaland oficiálně připojen ke kolonii Britské Bečuánsko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bechuanalandphilately.com/Collect_Stellaland.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]