Steamboy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Steamboy
Původní název スチームボーイ
Země JaponskoJaponsko Japonsko
Jazyk japonština
Délka 126 minut[1]
Žánry animovaný
akční
dobrodružný
sci-fi
Scénář Sadajuki Murai
Kacuhiro Ótomo[2]
Režie Kacuhiro Ótomo
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Anne Suzuki
Manami Koniši
Kacuo Nakamura
Masane Cukajama
Produkce Šindži Komori
Hidejuki Tomioka[2]
Hudba Steve Jablonsky
Střih Takeši Sejama[1]
Výroba a distribuce
Premiéra 17. července 2004
Česká premiéra 1. listopadu 2005 (DVD)
Produkční společnosti Sunrise
Bandai Visual[1]
Distribuce Tóhó
Česká distribuce Bontonfilm
Rozpočet 2,4 miliardy jenů[3] (26 milionů dolarů)[4]
Tržby 18,9 milionu
Steamboy na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Steamboy (japonsky スチームボーイ, Sučúmubói) je japonský animovaný film z roku 2004, jehož režisérem je Kacuhiro Ótomo. Produkovalo jej studio Sunrise a vydala 17. července 2004 společnost Tóhó. Steamboy je jedním z nejdražších japonských animovaných filmů historie.[5] Pracovalo se na něm deset let a použilo se pří jeho výrobě více jak 180 000 ručně kreslených a přes 440 plně digitálních snímků.[6]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává v alternativní viktoriánské Anglii devatenáctého století. Je to období slavných vynálezů, tzv. století páry. Mladý chlapec jménem Ray dostane jednoho dne podivnou zásilku. Jedná se o malou parní kouli, která je zdrojem neomezené parní síly. Kvůli objevu této koule přijde Rayův otec Edward málem o život a rozejde se ve zlém se svým otcem Lloydem, což je Rayův dědeček.

Parní koule přinese Raye do mnoha problémů, protože kromě Edwarda, touží po kouli i ostatní, třeba Robert Stephenson, britský inženýr. Ray je na začátku filmu unesen i s koulí nadací zvanou "O'Hara Foundation", ve které pracuje Rayův otec Edward. Ray se dozví, že dědeček mu lhal o smrti otce a začne být na straně otce, který mu ukáže krásu parního zámku. A dokonce se stihne zamilovat do dívky zvané Scarllet, což je dcera sponzora O'Harovi nadace.

Děj vyvrcholí na Velké Výstavě v Londýně, kde mimo jiné představuje své vynálezy nadace O'Hara. Stánek nadace je velký zámek který zároveň slouží jako velká parní pevnost schopná létat. K vyzdvižení paláce je potřeba tří parních koulí. Do zámku dorazí Rayův dědeček, nepřítel Rayova otce, a začne zařízení sabotovat. Lloyd je při sabotáži chycen a zadržen. Ray na dědečka náhodně narazí a ten mu poví o tom, že nadace vyrábí zbraně a ty pak prodává nepřátelům Anglie. Ray se rozhodne kouli ukrást a předat jí Robertu Stephensonovi, který následně zahájí útok na parní zámek. Celá výstava se rázem promění na válečnou zónu.

Ray během bitvy zjistí, že Robertu Stephensonovi jde jen o peníze a moc, ale to už je mezitím parní zámek ve vzduchu pod prudkou palbou. I přes jednu chybějící parní kouli je zámek schopný letět, ale hrozí, že vybouchne. Ray ukradne kouli zpátky a udělá si z ní jetpack, kterým se dostane do zámku. V řídící místnosti se pak nacházejí i s Rayem Lloyd, Edward a slečna Scarllet.

Lloyd se usmíří se synem a rozhodnou se zůstat koordinovat let paláce pro záchranu města, nechávají Raye se slečnou Scarllet uniknout. Parní zámek je pak odsunut co nejdál od města, aby způsobil co nejmenší škody při výbuchu.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • James Ray Steam (japonsky ジェームス・レイ・スチム, Džémusu Rei Sučimu)
Dabing: Anne Suzuki
Hlavní postavou je 13letý chlapec z Manchesteru. Má v genech talent pro vynalézání, který zdědil po předcích. Věří v pokrok a myslí si, že věda nemá sloužit k válčení. Během filmu se názory postavy postupně vyvíjí.
 • Scarlett O'Hara St. Jones (japonsky スカーレット・オハラ・セントジョーンズ, Sukáretto Ohara Sentodžónzu)
Dabing: Manami Koniši
Slečna Scarlett je 14letá sobecká, neohrožená dívka z Ameriky. Zároveň je to vnučka hlavního představitele O'Hara nadace. Ve filmu zaujímá roli nevinné nic netušící holky, která se stala svědkem nečekaných událostí.
 • Lloyd Steam (japonsky ロイド・スチム, Roido Sučimu)
Dabing: Kacuo Nakamura
Rayův dědeček je menší bělovlasý starší pán, který je na svůj věk neobyčejně vitální. Vynálezce parní koule, kterou vytvořil se svým synem Edwardem. Neshoduje se s názory svého syna a vystupuje proti němu. Věří, že věda má sloužit k pomoci, nikoliv k moci. Jeho vize vzdušného zámku jako nádherný lunapark, naproti Edwardově úmyslu postavit ze zámku válečnou vzdušnou pevnost.
 • Edward Steam (Eddy) (japonsky エドワード・スチム(エディ), Edowádo Sučimu (Edi))
Dabing: Masane Cukajama
Rayův otec je mohutnější postavy. Popálení, které utrpěl během vynalézání parní koule, vedlo k zohavení jeho vnějšku. Tento incident pokřivil jeho chování do té míry, že si myslí, že věda je nástroj k získání moci. Jeho otec mu říká Eddy. Využívá O´Hara nadace a Velké výstavy k získání prostředků k moci.
 • Robert Stephenson (japonsky ロバート・スチーブンスン, Robáto Sučíbunsun)
Dabing: Kijoši Kodama
 • David (japonsky デイビッド, Deibiddo)
Dabing: Ikki Sawamura
 • Archibald Simon (japonsky アーチボルド・サイモン, Áčiborudo Saimon)
Dabing: Satoru Sató
 • Alfred Smith (japonsky アルフレッド・スミス, Arufureddo Sumisu)
Dabing: Susumu Teradžima
 • Jason (japonsky ジェイソン, Džeison)
Dabing: Tecu Inada
 • Rayova matka (japonsky レイの母親, Rei no hahaoja)
Dabing: Keiko Aizawa
Dabing: Sanae Kobajaši
Dabing: Aiko Hibi
 • Admirál
Dabing: Osamu Saka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Galbraith IV 2008, s. 433.
 2. a b Galbraith IV 2008, s. 432.
 3. Introduction. Steamboy [online]. Tóhó [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Steamboy [online]. THEM Anime Reviews, 2005 [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. LEYLAND, Matthew. Movies - review - Steamboy [online]. BBC, 2005-11-26 [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Sony Pictures Official Website [online]. Sonypictures.com [cit. 2021-02-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-01-25. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]