Staré Sedlo (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staré Sedlo
Zámek Staré Sedlo
Zámek Staré Sedlo
Základní informace
Slohklasicistní architektura
Poloha
AdresaStaré Sedlo, ČeskoČesko Česko
UliceZámecká
Souřadnice
Staré Sedlo
Staré Sedlo
Další informace
Rejstříkové číslo památky29689/4-705 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staré Sedlo je v pozdně barokním[1] stylu postavený zámek ve stejnojmenné obci v okrese Sokolov. Od roku 1963 je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již ve 14. století stávala na ostrohu nad pravým břehem Ohře v místě čp. 52 a 53 a jejich zahrad tvrz, jejíž pozůstatky lze na těchto místech nalézt dodnes. Na tomto základě vyrostla obdélná patrová stavba zámku s velkými rizality s portály a mansardovou střechou. Klasicistní zámek ve Starém Sedle byl vystavěn v roce 1816 podnikatelem Johannem Davidem von Starckem z Kraslic, který sem přenesl sídlo své firmy. Zámek poté sloužil dále jako rodové sídlo Starcků. V současnosti je zámek sídlem obecního úřadu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Staré Sedlo (obec) - Zajímavosti obce, ubytování, sport, zábava, rekreace, historie, fotogalerie, mapy. [online]. [cit. 2010-05-14]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-07-09]. Identifikátor záznamu 141079 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]