Staré Sedliště (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staré Sedliště
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Sloh barokní
Výstavba před r. 1357 (tvrz)
Přestavba 1706 (zámek)
Zánik 1970
Stavebník neznámý
Další majitelé Kfelířové ze Zakšova, Kavkové z Říčan, Brisigellové, páni z Vunšvic, Tunkelové, Langerové, Bornové, páni ze Schorelu
Poloha
Adresa Staré Sedliště 344, Staré Sedliště, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
zámek Staré Sedliště
zámek Staré Sedliště
zámek Staré Sedliště, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Staré Sedliště stával v obci Staré Sedliště. Dnes je zde postavena prodejna potravin.

Tvrz[editovat | editovat zdroj]

Na místě zámku stávala původně manská tvrz, která byla v držení vladyků. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1357. Jmény známe pouze čtveřici z prvních majitelů – Mareš (13571363), Racek (13671379), Bohuš Rynéř (1380) a Stupek (1384). V roce 1472 koupil tvrz Zikmund Kfelíř ze Zakšova. Kfelířové ze Zakšova vlastnili panství až do roku 1623, kdy jim bylo zkonfiskováno. V roce 1624 jej koupil Jan Kryštof Kavka z Říčan. V tomto roce je tvrz také uváděna naposledy a to jako "pohořelá", neboť na začátku třicetileté války byla vypálena. Sídlo majitele panství bylo přeneseno do Částkova. Do Starého Sedliště se vrátilo až roku 1706, kdy Brisigellové postavili na místě tvrze barokní zámek.

Zámek[editovat | editovat zdroj]

Barokní zámek postavili v roce 1706 na místě tvrze Brisigellové. V roce 1717 jej Anna Barbora z Brisigellu prodala pánům z Vunšvic. Další majitelkou byla Terezie z Tunkela, která zámek roku 1738 prodala Josefu Ignácovi Langerovi. Roku 1772 mění zámek majitele znovu, tentokrát se jím stal významný přírodovědec rytíř Ignác Antonín Born. Born zde napsal svoji knihu o minerálech a vytvořil také sbírku nerostů a mincí. Kromě toho dal zámek upravit a vybudoval u něj botanickou zahradu. Roku 1782 zámek odkoupil Josef ze Schorelu a poté se majitelé často střídali. K významným patřil mariánskolázeňský balneolog, mineralog, botanik, odborný publicista i přítel Goetha, Jana Evangelisty Purkyně či Františka Palackého dr. Karel Josef Heidler z Heilbornu (1792-1866), jeho syn Michal, též lékař, po nichž velkostatek i zámek vyženili baroni Unterrichterové V roce 1945 připadl zámek státu. Původně z něj byla vytvořena administrativní budova, ale v roce 1970 jej zbořili a na jeho místě postavili prodejnu potravin.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]