Staňkovský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staňkovský rybník
Staňkovský rybník
Staňkovský rybník
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresJindřichův Hradec
ObecStaňkov
Staňkovský rybník
Staňkovský rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha241 ha
Délka6 km
Objem6,6 mil. m³
Povodí124 km²
Max. hloubka8,5 m
Ostatní
Typrybník
Nadm. výška469 m n. m.
Pobřeží25 km
Přítok vodyKoštěnický potok
Odtok vodyKoštěnický potok
SídlaStaňkov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staňkovský rybník (dříve známý pod názvy Velký Soused a Velký Bystřický rybník) je rozlohou osmý největší rybník v Jihočeském kraji a dvanáctý v celé České republice. Je čtvrtý největší v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se na jihu Čech v katastrálním území obce Staňkov u státní hranice s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy, která prochází po jeho východním břehu v různě velké vzdálenosti od něj. Vodní plocha má rozlohu 241 ha. Je nejhlubším a nejobjemnějším rybníkem v Česku, údaje o jeho hloubce se však značně liší: 8,5 m,[1] nebo 16 m.[2] Zemní sypaná hráz je 160 m[1] až 170 m[2] dlouhá a 14 m,[1] či 16 m[2] vysoká a zadržuje asi 6,63 mil. m³[1] nebo 20 mil. m³[2] vody. Rybník je dlouhý 6 km a jeho obvod je 25 km. Povodí má velikost 124 km². Leží v nadmořské výšce 469 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Břehy jsou na západě travnaté a u hráze dosahuje až k rybníku domovní zástavba. Na východě je plocha rybníku rozčleněna zalesněnými poloostrovy.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Byl vybudován na Koštěnickém potoce nedaleko obce Staňkov. Délka vzdutí dosahuje 4 km. Je napájen mnoha drobnými potoky od severu, ale také z Rakouska – například z rybníku Rubitzkoteich. Dříve byl větší o rozlohu současného rybníka Špačkov, který byl od něj později oddělen, kvůli výnosnějšímu chovu ryb. Výpusť je unikátní: jedná se o tři dřevěné trouby a štolu o rozměrech 250×300 cm společně hrazené dřevěnými lopatami.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Pohled na hladinu Staňkovského rybníka

Hlavním využitím je sportovní rybolov a rekreace. Ke koupání slouží písčitá pláž s mírně se svažujícím dnem. K rekreaci je možné využít autokempy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybník byl založen Mikulášem Ruthardem z Malešova v roce 1550 především kvůli povodním na Koštěnickém potoce. Plní tedy obdobnou retenční funkci jako Rožmberk. Původně se rybník jmenoval Soused, později Velký Bystřický. Je možné, že původně zde bylo jezero přehrazené skálou, do níž byla vylámána štola pro výpust - podobně jako u rybníka Dvořiště.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 251. 
  2. a b c d PROCHÁZKA, Luděk. Třeboňsko a horní Lužnice. Soubor turistických map 1:50 000. Praha: Trasa, 2001. ISBN 80-85999-72-2. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Štefáček Stanislav, Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska, Staňkovský rybník (s. 251), Nakladatelství Libri, Praha, 2010 ISBN 978-80-7277-440-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]