St John's College (Cambridge)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
St John’s College
St. John’s College.jpg
Datum založení 1511
Zeměpisné souřadnice
www.joh.cam.ac.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní brána koleje St John's s erby zakladatelů koleje. Brána pochází z roku 1516.

St John's College je jedna z kolejí univerzity v Cambridge. Plný formální název zní "The Master, Fellows and Scholars of the College of St John the Evangelist in the University of Cambridge". Kolej byla založena v roce 1511, zakládající listinou z 9. dubna. Zřídit ji nechala Margaret Beaufort, babička krále Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců. Mezi absolventy školy patří devět nositelů Nobelovy ceny, šest ministerských předsedů, tři arcibiskupové, dva princi a jeden svatý (Richard Gwyn (mučedník)). Mezi cíle školy patří podpora vzdělání, náboženství, vzdělávání a výzkum. St John's College je proslulá svým hudebním sborem, účastí svých studentů na široké škále mezi-univerzitních sportovních soutěží a svým květnovým plesem. V roce 2011 škola oslavila své pětisté výročí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolej byla založena v Cambridge na místě, kde dříve (ve 13. stol.) stávala nemocnice svatého Jana, a to na popud svatého Jana Fischera, biskupa z Rochestru a kaplana k lady Margaret. Lady Margaret však zemřela, aniž by se zmínila o založení St John´s ve své závěti. Byla to tedy především práce Fichera, který zaručil, že škola byla založena. Musel získat souhlas od krále Jindřicha VIII, od papeže prostřednictvím Polydore Vergila a od biskupa Ely, aby potlačil náboženskou nemocnici a převedl ji na vysokou školu. Vysoká škola přijala jeho chartu 9. dubna 1511. Další komplikace nastaly při získávání peněz z pozůstalostí lady Margaret, aby se mohlo založení St John's College zaplatit. K tomu došlo až 22. října 1512, kdy se dostal k soudu dodatek paměti arcibiskupa z Canterbury. V listopadu 1512 Kancléřský soud dovolil vykonavatelům Lady Margaret, aby zaplatili za založení školy z jejího majetku. Po převzetí vykonavatelé zjistili, že většina ze starých budov nemocnice jsou neopravitelné, ale opravili a připojili kapli k nové škole. Kuchyň a síň byly přidány a velkolepá věž byla vytvořena pro vysokoškolskou pokladnici. Dveře měly být uzavřeny každý den za soumraku, aby vytěsňovali klášterní komunitu před okolním světem. V průběhu následujících pěti set let se vysoká škola rozšířila směrem na západ, směrem k řece Cam, a teď má jedenáct soudů - nejvíce z jakýchkoli Oxfordských nebo Cambridgeských škol.

Vysokoškolský život[editovat | editovat zdroj]

Budova St John's College zahrnuje kapli, sál, dvě knihovny, bar a společné prostory pro absolventy a studenty. K dispozici jsou také rozsáhlé zahrady, trávníky, sousední hřiště a půjčovna lodí. Členové školy se mohou stravovat v sále, kde se podávají tři chody na stříbrném servisu. Vysoká škola udržuje rozsáhlou knihovnu, která doplňuje univerzitní knihovny. Vlastní také své pramice, které si můžou vypůjčit studenti, profesoři či zaměstnanci.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Každoročně vysoké školy udělují stipendia několika vysokoškolským studentům. Soutěž o tato stipendia je velmi tvrdá, vzhledem k tomu, že studenti z jakékoliv země – ne pouze členové školy - mohou podat žádost.

Motto školy je „souvent me souvient“ , neboli „často si vzpomínám“.

Sportovní činnost[editovat | editovat zdroj]

St John's College má bohatou sportovní historii a těší se z mnoha úspěchů ve většině hlavních sportů, které nabízí Cambridge. The Boys Red, Rugby club ze St John's College, vyhrál titul the Division One League devět let v řadě. O titul je připravili až Jesus v roce 2010-11. Tento rugby club patří mezi nejlepší vysokoškolské sportovní týmy v historii Cambridge. Je to jeden z nejúspěšnějších sportovních vysokoškolských týmů v historii Cambridge vůbec.

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Předsedové vlády Velké Británie[editovat | editovat zdroj]

Nositelé Nobelovy ceny[editovat | editovat zdroj]

Rok Jméno Oblast
1933 Paul Dirac (1902–1984) Fyzika
1947 Sir Edward Victor Appleton (1892–1965) Fyzika
1951 Sir John Cockcroft (1897–1967) Fyzika
1958 Frederick Sanger (* 1918) Chemie
1962 Maurice Wilkins (1916–2004) Lékařství
1977 Sir Nevill Francis Mott (1905–1996) Fyzika
1979 Abdus Salam (1926–1996) Fyzika
1979 Allan McLeod Cormack (1924–1998) Lékařství
1980 Frederick Sanger (* 1918) Chemie
2007 Eric Maskin (* 1950) Ekonomika

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku St John's College (Cambridge) na anglické Wikipedii.