SsangYong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SsangYong
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 4. března 1954
Adresa sídla Soul, Jižní Korea
Charakteristika firmy
Oblast činnosti automobilový průmysl
Produkty automobil
Mateřská společnost Mahindra & Mahindra
Majitelé Mahindra & Mahindra
Identifikátory
Oficiální web www.smotor.com/en/index.html
ISIN KR7003620002
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SsangYong Motor Company (korejsky 쌍용자동차) je čtvrtý největší jihokorejský výrobce automobilů. Jméno SsangYong znamená „dva draci“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

SsangYong vznikl sloučením dvou společností: autodílny Dong-hwan (založena v roce 1954) a Dongbang Motor Co (založena v roce 1962). V roce 1963 se tyto společnosti sloučily pod názvem Hadong-hwan Motoru Co.

V roce 1964 Hadonghwan Motor Company začalo stavět džípy pro americkou armádu, dále také náklaďáky a autobusy. Na začátku roku 1976 Hadonghwan produkoval vozidla pro nejrůznější účely. V roce 1977 změnil jméno na Dong-A Motor. V roce 1988 byl převzat společností Ssangyong Business Group a změnil jméno na SsangYong Motor.

V roce 1991 začala technologická spolupráce s firmou Daimler-Benz. V roce 1987 SsangYong získal britský výrobce automobilů Panther Westwinds.

V roce 1997, kdy firma Daewoo Motors koupila akcie Ssangyong Group, se společnost dostala do hlubokých finančních problémů. V roce 2004 koupil čínský výrobce automobilů SAIC 51 % akcií SsangYong Motor Company.

V lednu 2009 byla po 75 milionech ztráty na společnost uvalena nucená správa. Dne 14. srpna 2009 skončily v továrně SsangYong dělnické stávky a společnost zahájila po 77denní přestávce znovu produkci.

Firemní zaměstnanci a analytici obvinili SAIC z krádeže technologií společnosti a z neplnění přislíbených investic. SAIC popřela, že by její zaměstnanci prováděli technologickou špionáž. Faktem je, že SAIC byl obviněn úřadem jihokorejského veřejného žalobce z porušování firemních předpisů a jihokorejských zákonů a z uskutečnění transferu patentovaných technologií vyvíjených s finanční podporou jihokorejské vlády.

Modelová řada[editovat | editovat zdroj]

Osobní vozidla a SUV[editovat | editovat zdroj]


Nákladní vozidla a autobusy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SsangYong na anglické Wikipedii.