Sport v Izraeli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zahajující ceremoniál 17. Makabejských her v roce 2005

Sport v Izraeli je velice populární aktivitou a populární jsou zde zejména kolektivní sporty. Mezi současné divácky nejpopulárnější sporty v Izraeli pak patří fotbal a basketbal.[1] Basketbalový klub Maccabi Tel Aviv pětkrát vyhrál Evropské basketbalové mistrovství.[2] Město Beerševa se stala mezinárodním šachovým centrem a zároveň domovem mnoha světových šachových šampionů ze zemí bývalého Sovětského svazu. V roce 2005 hostilo město mistrovství světa v šachu a šachy jsou mimo jiné vyučovány již ve školkách.[3] O dva roky později se Izrael umístil na druhém místě v Mistrovství světa v šachu.[4] K současnosti vyhrál Izrael celkem šest olympijských medailí, včetně zlaté medaile z LOH v Aténách v disciplíně windsurfing.[5] Od 30. let 20. století se každé čtyři roky pořádají Makabejské hry, které jsou pro židovské atlety událostí podobnou olympijským hrám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sport a fyzické cvičení nebyly po dlouhou dobu v rámci židovské kultury důležité. Na atletickou dovednost, která byla tak oceňována starověkými Řeky, bylo koukáno skrze prsty, jelikož byla chápána jako nevítaný dopad helénské kultury. Přesto však Maimonides, který byl zároveň rabín i lékař zdůrazňoval důležitost fyzické aktivity a udržování se v kondici. Jeho názor byl oživen v 19. století Maxem Nordauem a počátkem 20. století vrchním palestinským rabínem Abrahamem Issacem Kookem, který tvrdil, že: „tělo slouží duši, a pouze zdravé tělo může zaručit zdravou duši.“[6]

Izraelští olympionici[editovat | editovat zdroj]

Medaile Jméno Hry Sport
Stříbro stříbrná Arad, JaelJael Arad LOH Barcelona 1992 Judo
Bronz bronzová Smadja, OrenOren Smadja LOH Barcelona 1992 Judo
Bronz bronzová Fridman, GalGal Fridman LOH Atlanta 1996 Jachting
Bronz bronzová Kolganov, MichaelMichael Kolganov LOH Sydney 2000 Kanoistika
Zlato zlatá Fridman, GalGal Fridman LOH Atény 2004 Jachting
Bronz bronzová Ze'evi, ArielAriel Ze'evi LOH Atény 2004 Judo
Bronz bronzová Cuberi, ŠaharŠahar Cuberi LOH Peking 2008 Jachting

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. TORSTRICK, Rebecca L. Culture and Customs of Israel. [s.l.]: Greenwood Press, 2004. Dostupné online. ISBN 0313320918. S. 141. 
  2. BOUSKILA, Daniel. Israel Wins More Than Hoop Crown [online]. The Jewish Journal [cit. 2008-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. World Team Championship in Beer Sheva, Israel [online]. World Chess Federation [cit. 2008-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LEVY, Marissa. Local grandmaster takes second place at World Chess Championship [online]. The Jerusalem Post [cit. 2008-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Olympic Medal Winners (under Europe / Israel) [online]. International Olympic Committee [cit. 2008-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. GRIVER, Simon. Sports in Israel [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2008-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-09-08. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]