Spolek pro zachování odkazu českého odboje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Spolek pro zachování odkazu českého odboje (dále jen Spolek) sdružuje válečné veterány, účastníky 2. odboje, pozůstalé po obětech nacismu, osoby perzekvované nacistickým i komunistickým režimem, politické vězně včetně dalších zájemců z řad veřejnosti.

Spolek byl založen 9. listopadu 2016 v Kladně. Registrace Spolku u Městského soudu v Praze se uskutečnila 16. ledna 2017.[1]

Účelem spolku je udržování památky a paměti na hrdinství přeživších, obětí a bojovníků českého odboje, jakož i dalších osob aktivně vystupujících proti všem formám totalit a diktatur. Zachování odkazu boje za samostatnost a svobodu České republiky ve smyslu demokratických a humanitních zásad zakladatelů našeho státu.

Vzniku Spolku předcházelo nedemokratické zrušení Okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Kladno [2] ze strany Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. Okresní organizace Kladno dlouhodobě kritizovala vedení ČSBS za nehospodárné nakládání s finančními prostředky. [3] Vedení ČSBS reagovalo na kritiku tím, že nechalo zpracovat finanční audit. Kladenská organizace však nezpochybňovala vedení účetnictví. Kritika se týkala pouze nehospodárného nakládání s finančními prostředky.

Okresní organizace ČSBS Kladno nebyla obnovena. Z více než sto členné organizace přešlo pouhých 5 členů do jiných organizací. Všichni ostatní ukončili svá členství v ČSBS a valná většina stála u zrodu nově vzniklého Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Stejně tak napříč republikou vystoupila na protest řada členů z ČSBS.

Z celé řady významných a vážených členů to byl například válečný veterán, bojovník od Tobruku a příslušník RAF, brigádní generál v.v. Ing. Pavel Vranský Díky kontroverznímu zvolení Jany Bobošíkové za předsedkyni Oblastní organizace Lidice vystoupily z ČSBS také lidické ženy [4] paní Milada Cábová, Miloslava Kalibová a Jaroslava Skleničková.