Spokaneské mezinárodní letiště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Spokane International Airport
Letiště zachycené ze vzduchu.
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Město a okres Spokane
Nejbližší město Spokane (8 km)
Kód letiště ICAO KGEG
Kód letiště IATA GEG
Souřadnice
Nadmořská výška 724 m
Statistika (2010)
Cestujících 3 176 204
Vzletové a přistávací dráhy
  • 3/21 – asfalt, 3353× m
  • 7/25 – asfalt, 2499× m
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spokaneské mezinárodní letiště (angl. Spokane International Airport) je komerční letiště vzdálené asi osm kilometrů od centra města Spokane, v okrese Spokane County ve státě Washington. Jedná se o primární letiště pro město Spokane, východní Washington, Coeur d'Alene a severní Idaho. Je to druhé největší letiště ve státě, v roce 2010 odbavilo přes 3 miliony cestujících.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště bylo známé jako Sunset Field před rokem 1941, kdy ho od okresu Spokane koupilo Americké ministerství válek (nyní již neexistující) a pojmenovalo ho Geiger Field po Majorovi Haroldu Geigerovi, vojenskému letci, který zemřel při havárii v roce 1927.

Při druhé světové válce sloužilo jako hlavní výcvikové letiště pro Druhou leteckou jednotku, která zde cvičila na těžkých bombardérech Boeing B-17 Flying Fortress, které sem byly dováženy z továrny společnosti Boeing, která byla nedaleko Seattlu. Využívalo ho také Americké letecké technické velitelství, které zde opravovalo letadla a skladovalo zásoby.

Letiště bylo zavřeno v roce 1945 a přenecháno Správě válečného majetku, která ho poté prodala okresu Spokane, který ho vyvinul v komerční letiště. Při Studené válce ho využívalo Velitelství vzdušného prostoru, které zde uchovávalo obranné stíhačky na obranu Hanfordského nukleárního komplexu a přehrady Grand Coulee Dam. V roce 1942 byla sedm kilometrů západně od Geigerova letiště postavena Fairchildova letecká základna.

V roce 1946 bylo letiště jmenováno spokaneským městským letištěm, čímž nahradilo Felts Field. Svůj nynější název získalo v roce 1960.

Růst a rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Momentálně je na stole plán k budoucímu rozvoji letiště, protože počet cestujících stále roste. Hlavními cíli je přidání třetí ranveje a přidání bran do haly C. Už od sedmdesátých let minulého století tu byly přímé lety do jižní Kalifornie, které ale budou v době ekonomické krize, vysokých cen paliva a rekonstrukce letiště zrušeny.

Starou letištní věž u haly C již nahradila nová věž na jihu letiště, která je nejvyšší ve státě Washington. Dalším nedávno dokončeným projektem bylo rozšíření terminálu, rotundy a haly C. Projekt byl dokončen v listopadu 2006 a přidal maloobchodní prostory, zvýšil bezpečnost ve všech třech halách a zrenovoval rotundu. V roce 2010 byla hlavní ranvej prodloužena o 600 metrů a sousední pojezdové dráhy nyní mohou odbavovat těžší nákladní letadla.

S rychlým růstem oblasti se plánuje, že v příštích pěti až deseti letech přibude nová hala. Letiště chce také přidat pravidelné lety na východní pobřeží Spojených států, jelikož Spokane v poslední době pořádá důležité obchodní události.

Terminál letiště z nové kontrolní věže.

Aerolinky a destinace[editovat | editovat zdroj]

Letiště má 24 bran ve 3 halách. Brány v hale A mají čísla 11-15, v hale B 1-10 a v hale C 22-25 a 30-32. American Airlines sem nikdy nelétaly, ale přesto sídlí kód s Alaska Airlines a Horizon Air.

Hala A[editovat | editovat zdroj]

Hala B[editovat | editovat zdroj]

Hala C[editovat | editovat zdroj]

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Deset nejvyužívanějších domácích tras ze Spokane International
Pořadí Letiště Pasažérů za rok Přepravci
1 Washington Seattle/Tacoma 455 000 Alaska, Horizon, Southwest
2 Colorado Denver 223 000 Frontier, Southwest, United
3 Utah Salt Lake City 176 000 Delta
4 Oregon Portland 154 000 Horizon, Southwest
5 Minnesota Minneapolis/St. Paul 100 000 Delta
6 Arizona Phoenix 79 000 Southwest, US Airways
7 Nevada Las Vegas 78 000 Southwest
8 Idaho Boise 67 000 Southwest
9 Kalifornie Oakland 64 000 Southwest
10 Kalifornie San Francisco 39 000 United

Nákladní aerolinky[editovat | editovat zdroj]

Nehody[editovat | editovat zdroj]

  • 21. ledna 1981 - Beechcraft Model 99 společnosti Cascade Airways, let 201, narazil do kopce vzdáleného zhruba sedm kilometrů od ranveje. Nehodu zavinila špatná frekvence přístroje měřícího vzdálenost a předčasným sestupem na nejnižší povolenou výšku. Z devíti lidí na palubě zemřelo sedm, včetně dvou členů posádky, a dva zbylí byli těžce zranění. Aerolinka zanikla o asi pět let později.
  • 18. března 1994 - Nákladní Douglas DC-3 společnosti Salair narazil krátce po vzlétnutí do Portlandu kvůli selhání pravého motoru. Ten byl předtím na dlouhodobé opravě a nahradil jiný poškozený motor. V době nehody nalétáno pouze patnáct hodin letu. Letadlo bylo zničeno v následovném požáru a oba členové posádky zahynuli.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spokane International Airport na anglické Wikipedii.