Prosincová ústava: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
formát a faktické upřesnění
Aeromix (diskuse | příspěvky)
mini rozšíření
Řádek 1: Řádek 1:
'''Prosincová ústava''' ({{Vjazyce|de}}: ''Dezemberverfassung'') byla vydána 21. prosince [[1867]] jako soubor ústavních zákonů. Nová ústava byla reakcí na [[rakousko-uherské vyrovnání]]. Tvořilo ji 7 zákonů, vymezujících zákonodárnou pravomoc [[Říšská rada (Rakousko)|říšské rady]], obsažen katalog základních práv občana, zřízení říšského soudu, nezávislost soudů, postavení císaře a vyrovnávací zákon. Platila do zániku [[Rakousko-Uhersko|Rakousko-Uherské monarchie]].
'''Prosincová ústava''' ({{Vjazyce|de}} ''Dezemberverfassung'') byla vydána 21. prosince [[1867]] jako soubor ústavních zákonů. Nová ústava byla reakcí na [[rakousko-uherské vyrovnání]]. Tvořilo ji 7 zákonů, vymezujících zákonodárnou pravomoc [[Říšská rada (Rakousko)|říšské rady]], obsažen katalog základních práv občana, zřízení říšského soudu, nezávislost soudů, postavení císaře a vyrovnávací zákon. Platila do zániku [[Rakousko-Uhersko|Rakousko-Uherské monarchie]]. K úpravě došlo v dubnu 1873.


== Členění ==
== Členění ==
* 1. zákon: zákon o říšském zastupitelstvu - ponechal v platnosti kuriální systém
* 141/1867 ř. z. (zákon o říšském zastupitelstvu) - ponechal v platnosti kuriální systém, říšská rada se proměnila ve skutečný parlament
* 2. zákon: zákon o všeobecných občanských právech - svoboda vyznání, osobní, stěhování apod.
* 142/1867 ř. z. (zákon o všeobecných občanských právech - svoboda vyznání, osobní, stěhování, zaměstnání, rovnost všech občanů před zákonem apod.
* 3. zákon: zákon o zřízení říšského soudu ve Vídni
* 143/1867 ř. z. (zákon o zřízení říšského soudu) - nově zřízen ve Vídni
* 4. zákon: zákon o soudcovské moci - nezávislost soudců, veřejnost procesního řízení apod.
* 144/1867 ř. z. (zákon: zákon o soudcovské moci) - zajišťovala se nezávislost soudců, veřejnost procesního řízení apod.
* 5. zákon: zákon o výkonné a vládní moci - vymezení postavení císaře
* 145/1867 ř. z. (zákon o výkonné a vládní moci) - vymezení postavení císaře ("posvatný, nedotknutelý a nikomu neodpovědný")
* 6. zákon: zákon o společenských záležitostech všech zemí monarchie
* 146/1867 ř. z. (zákon o společenských záležitostech všech zemí monarchie) - vlastní vyrovnávací zákon, tzv. "delegační"
* 7. zákon: dualismus
* 147/1867 ř. z. (dualismus)


Ústava (s výjimkou 7. zákona) platila jen pro [[Předlitavsko]].
Ústava (s výjimkou 7. zákona) platila jen pro [[Předlitavsko]].

Verze z 1. 9. 2010, 21:21

Prosincová ústava (německy Dezemberverfassung) byla vydána 21. prosince 1867 jako soubor ústavních zákonů. Nová ústava byla reakcí na rakousko-uherské vyrovnání. Tvořilo ji 7 zákonů, vymezujících zákonodárnou pravomoc říšské rady, obsažen katalog základních práv občana, zřízení říšského soudu, nezávislost soudů, postavení císaře a vyrovnávací zákon. Platila do zániku Rakousko-Uherské monarchie. K úpravě došlo v dubnu 1873.

Členění

  • 141/1867 ř. z. (zákon o říšském zastupitelstvu) - ponechal v platnosti kuriální systém, říšská rada se proměnila ve skutečný parlament
  • 142/1867 ř. z. (zákon o všeobecných občanských právech - svoboda vyznání, osobní, stěhování, zaměstnání, rovnost všech občanů před zákonem apod.
  • 143/1867 ř. z. (zákon o zřízení říšského soudu) - nově zřízen ve Vídni
  • 144/1867 ř. z. (zákon: zákon o soudcovské moci) - zajišťovala se nezávislost soudců, veřejnost procesního řízení apod.
  • 145/1867 ř. z. (zákon o výkonné a vládní moci) - vymezení postavení císaře ("posvatný, nedotknutelý a nikomu neodpovědný")
  • 146/1867 ř. z. (zákon o společenských záležitostech všech zemí monarchie) - vlastní vyrovnávací zákon, tzv. "delegační"
  • 147/1867 ř. z. (dualismus)

Ústava (s výjimkou 7. zákona) platila jen pro Předlitavsko.

Šablona:Pahýl - právo