Kofola: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Řádek 42: Řádek 42:


== Míchané nápoje s Kofolou ==
== Míchané nápoje s Kofolou ==
Kofola se používá i do [[alkoholický nápoj|alkoholických]] [[míchaný nápoj|míchaných nápojů]]. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s [[tuzemský rum|tuzemským rumem]].<ref>Iva Balíková:[https://dspace.upce.cz/bitstream/10195/33226/1/Bakalarska%20prace1.pdf Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku] Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku, strana 43, [[bakalářská práce]]</ref>
Kofola se používá i do [[alkoholický nápoj|alkoholických]] [[míchaný nápoj|míchaných nápojů]]. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s [[tuzemský rum|tuzemským rumem]]<ref>Iva Balíková:[https://dspace.upce.cz/bitstream/10195/33226/1/Bakalarska%20prace1.pdf Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku] Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku, strana 43, [[bakalářská práce]]</ref>, v současné době je tento drink populární označovat jako Čeko Libre (podle originálu [[Cuba Libre]]).

== Čeko Libre ==
5 cl [[Tuzemák|tuzemáku]]<br />
25 cl Kofoly<br />
plátek citronu nebo limety


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 21. 4. 2010, 18:09

Kofola

Kofola je sycený nealkoholický nápoj kolového typu, který vznikl v 60. letech v Československu jako alternativa k tehdy nedostupným konkurenčním nápojům Coca-Cola nebo Pepsi.

Historie

Kofola vznikla v bývalém Československu, ve farmaceutické firmě Galena, na počátku 60. let 20. století. Je výsledkem výzkumu zaměřeného na hledání potenciálního využití nadbytečného kofeinu, vznikajícího při pražení kávy. Byl vyvinut tmavý sladkokyselý sirup Kofo, který se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1962.

Během 70. let se Kofola v komunistickém Československu stala velmi oblíbenou, protože nahradila nedostupné západní kolové nápoje, jako je Coca-Cola nebo Pepsi. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 musela Kofola soupeřit se zahraničními značkami, které vstoupily na nově vzniklý atraktivní trh. Poté nastalo období úpadku a soudních sporů o ochrannou známku. Mnoho firem produkovalo své vlastní „kofoly“, ačkoli neměly s původní nic společného a jen použily zavedenou značku. Nakonec se stala jediným výrobcem a distributorem Kofoly v České a Slovenské republice firma Santa nápoje, sídlící v Krnově, vlastněná řeckou rodinou Samarasových.

Vchod do krnovské továrny Kofola

V roce 2002 postavila společnost novou továrnu v Rajecké Lesné na Slovensku, kde stáčí pramenitou vodu Rajec. V roce 2003 se firma přejmenovala na Kofola, a. s.. Kromě Kofoly též vyrábí další nealkoholické nápoje (Top Topic, Jupí, Jupík, Chito, Rajec, v licenci RC Colu, Capri Sone), které vyváží do Polska a Maďarska - v těchto státech je úspěšný především Jupí a Jupík. Společnost vlastní také závod v polském Kutně , kde se vyrábí především džusy Jupí a je to jedna z největších českých investicí v Polsku[zdroj?] Od roku 1998 se Kofola dodává i v 0,5 a 2litrových PET lahvích (navíc k 0,33litrovým skleněným lahvím). Čtvrtlitrové plechovky byly zavedeny v roce 2003, litrové PET lahve v prosinci 2004. Čepování Kofoly z 50litrových sudů je v mnohých barech a restauracích také velmi populární.

V roce 2002 spustil výrobce mediální kampaň, zaměřenou na mladé a moderní publikum, která je založená na sloganu „Když ji miluješ, není co řešit. / Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. / When you love her nothing else matters.“ Do roku 2000 zobrazovalo logo Kofoly kávové zrno. Nyní připomíná lístek lékořice.

V březnu 2007 ohlásila Kofola sloučení s polským výrobcem sycených nápojů Hoop. Skupinu vlastní řecká rodina Kostase Samarase.

Firma je jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Působí nejen na českém, ale i na slovenském, maďarském a polském trhu. V roce 2007 dosáhly tržby hodnoty 4,4 miliardy korun.

Prodej

Podle webových stránek výrobce se produkce zvyšovala především v druhé polovině 60. a na počátku 70. let, kdy byla Kofola protipólem "kapitalistické" Coca-Coly. Roční produkce v letech 1970 - 1972 byla 179 400 tisíc litrů. Po roce 1989 zaznamenala Kofola ústup ze scény poté, co hladový trh zaplavila Coca-Cola a Pepsi. V roce 1996 byla produkce na historickém minimu 26 000 tisíc litrů[1] Po roce 2000 začala produkce stoupat. V roce 2007 byl finanční obrat firmy Kofola 4,5 miliardy Kč [zdroj?]

Slovensko

Na Slovensku je Kofola největším konkurentem Coca-Coly a Pepsi. V roce 2003 se na slovenském trhu prodalo 14,28 milionu litrů Kofoly, v roce 2004 dosáhl prodej hodnoty 19,44 milionu litrů. Podle průzkumu z roku 2004, 17 % slovenských konzumentů kolových nealkoholických nápojů si kupuje nejčastěji Kofolu v porovnání se 14 %, která upřednostňují Coca-Colu. Tržní podíl Kofoly se za poslední tři roky zdvojnásobil (4,6 % v roce 2002, 9,4 % v roce 2004). Kofola obsadila třetí místo na slovenském trhu, za Coca-Colou (11,5 % v roku 2004) a Walmarkem (9,6 %), čímž předběhla Pepsi (5,5 %). [zdroj⁠?]

Přísady

Kofola Citrus & Kofola bez cukru

Kofola vznikla v rámci státní úlohy na využití přebytečného kofeinu při pražení kávy.[zdroj⁠?] Sirup, ze kterého se vyrábí, obsahuje cukr, karamel, směs kardamónu, skořice, koriandru, extrakt sladkého dřívka a aromatickou přísadu z pomerančovníka. Základem Kofoly je ovocný sirup z jablek a rybízu doplněný o sirup z višní a malin. Ovocný extrakt se namíchává vždy na jednu celou sezónu, proto může mít Kofola každoročně jemné odchylky v chuti podle charakteru sezónního počasí a dozrávání ovoce. Sirup dále obsahuje cukr, karamel, bylinkový extrakt z malinovníku, ze sladkého dřívka, směs koriandru, skořice, kardamónu a pomerančovníka, kofein, konzervant a jiné pomocné látky. Sirup je složený ze 14ti látek přírodního charakteru, které dávají tomuto nápoji nezaměnitelnou chuť a charakteristické aroma. Na rozdíl od klasických kolových nápojů má Kofola® téměř o třetinu nižší obsah cukru a až o polovinu méně kofeinu.

Sirup Kofo, hlavní přísada Kofoly, se skládá ze 14 přírodních přísad (jako jsou výtažky z jablek, třešní a rybízu, nebo rostlinného aroma), cukru a karamelu. V porovnání s Pepsi Colou nebo Coca-Colou obsahuje o 30 % méně cukru. Kofola obsahuje 30 mg kofeinu ve 300 ml (Coca-Cola 31 mg) [2] [3] a na rozdíl od některých jiných colových nápojů (včetně obou zmíněných) neobsahuje kyselinu fosforečnou.

Složení Kofoly podle etikety

Voda, sirup KOFO (ovocný sirup, cukr, voda, karamel - pálený cukr, barvivo E 150d - amoniakový karamel, kyselina citrónová, chlorid sodný, esence KOFO - aromatická látka přírodně identická, bylinný extrakt - přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt - přírodní aromatická látka, lékořicový extrakt, konzervant E 211 - benzoan sodný, kofein (max. 15mg/100ml), oxid uhličitý (min. 3g/l).

Kofola s příchutěmi

V roce 2004 byla představena nová Kofola Citrus, s citrónovou příchutí.
V roce 2007 byla vydána vánoční limitovaná edice, Kofola Skořicová, se skořicovou příchutí.
Od roku 2008 je v prodeji Kofola Bez cukru, která neobsahuje žádný cukr a je tak alternativou ke Kofole Original.
V listopadu 2008 byla vydána další vánoční limitovaná edice, Kofola Barborková, s výraznou chutí třešní.
V listopadu 2009 byla vydána jako každý rok před Vánoci speciální limitovaná edice Kofola Hvězdičková s příchutí granátového jablka a vanilky.

Míchané nápoje s Kofolou

Kofola se používá i do alkoholických míchaných nápojů. Typickým míchaným nápojem je například Kofola s tuzemským rumem[4], v současné době je tento drink populární označovat jako Čeko Libre (podle originálu Cuba Libre).

Čeko Libre

5 cl tuzemáku
25 cl Kofoly
plátek citronu nebo limety

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kofola na Wikimedia Commons

Reference

  1. .Bublinky Kofoly znovu stoupají vzhůru, iDnes, 11. října 2002
  2. [1] Obsah kofeinu podle www.21stoleti.cz
  3. [2] Obsah kofeinu podle www.kulturistika.net
  4. Iva Balíková:Zneužívání alkoholu u nezletilých na Pardubicku Graf Oblíbené míchané nápoje nezletilých na Pardubicku, strana 43, bakalářská práce

Související články

Externí odkazy