Lúkianos: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Stránka Lukianos přemístěna na stránku Lúkianos s výměnou přesměrování: asi nejběžnější přepis, soudě podle česky vydaných modeních překladů
oprava psaní jména, - literatura (je v seznamu nk čr)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Lukianos ze Samosaty''', [[latina|lat.]] '''Lucianus Samosatensis''' (kolem 180 [[Samosata]] – po 180, patrně v [[Alexandrie|Alexandrii]]) byl starověký řečník, satirik a filosof, který psal řecky.
'''Lúkianos ze Samosaty''', [[latina|lat.]] '''Lucianus Samosatensis''' (kolem 180 [[Samosata]] – po 180, patrně v [[Alexandrie|Alexandrii]]) byl starověký řečník, satirik a filosof, který psal řecky.


== Život ==
== Život ==
Lukian se narodil v nemajetné rodině v Samosatě na horním toku [[Eufrat]]u, dnes v jihovýchodním [[Turecko|Turecku]] blízko hranic se [[Sýrie|Sýrii]]. Učil se nejprve sochařem, ale pak se rozhodl pro dráhu řečníka a spisovatele. Hodně cestoval po celém Středomoří až po Gallii, deset let žil v [[Athény|Athénách]] a byl také v [[Řím]]ě a uměl trochu latinsky. V pozdním věku se stal úředníkem v Alexandrii, kde snad také zemřel (podle jiných pramenů zemřel v Athénách).
Lúkianos se narodil v nemajetné rodině v Samosatě na horním toku [[Eufrat]]u, dnes v jihovýchodním [[Turecko|Turecku]] blízko hranic se [[Sýrie|Sýrii]]. Učil se nejprve sochařem, ale pak se rozhodl pro dráhu řečníka a spisovatele. Hodně cestoval po celém Středomoří až po Gallii, deset let žil v [[Athény|Athénách]] a byl také v [[Řím]]ě a uměl trochu latinsky. V pozdním věku se stal úředníkem v Alexandrii, kde snad také zemřel (podle jiných pramenů zemřel v Athénách).


== Dílo ==
== Dílo ==
Lukianovo dílo bylo velmi oblíbené, i když nepsal lidovou řečtinou své doby, nýbrž slohem i jazykem klasické doby. Pod jeho jménem se uvádí 80 spisů, z nichž asi 70 je pravých. Psal nejprve jednoduché dialogy z běžného života a lehké kritické satiry o náboženství ("Rozhovory bohů"), o marnivosti bohatých ("Timon čili misantrop", "Parasit"), o prostitutkách ("Hovory hetér") nebo o lidské hlouposti. Později psal ostřejší satiry o slavných lidech nebo o filosofech ("Dražba životů"), o historii a také jakousi [[science-fiction]] ("Cesta vzduchem", "Pravé výmysly").
Lúkianovo dílo bylo velmi oblíbené, i když nepsal lidovou řečtinou své doby, nýbrž slohem i jazykem klasické doby. Pod jeho jménem se uvádí 80 spisů, z nichž asi 70 je pravých. Psal nejprve jednoduché dialogy z běžného života a lehké kritické satiry o náboženství ("Rozhovory bohů"), o marnivosti bohatých ("Timon čili misantrop", "Parasit"), o prostitutkách ("Hovory hetér") nebo o lidské hlouposti. Později psal ostřejší satiry o slavných lidech nebo o filosofech ("Dražba životů"), o historii a také jakousi [[science-fiction]] ("Cesta vzduchem", "Pravé výmysly").


== Vliv ==
== Vliv ==
Lukiánovo dílo se těšilo velké pozornosti v [[humanismus|humanismu]] a [[Erasmus Rotterdamský]] vydal spolu s [[Thomas Morus|Thomasem Morem]] roku [[1506]] jeho spisy. Hodně se četl také v osvícenství, kdy se podle jeho popisů malovaly obrazy i psaly divadelní hry.
Lúkianovo dílo se těšilo velké pozornosti v [[humanismus|humanismu]] a [[Erasmus Rotterdamský]] vydal spolu s [[Thomas Morus|Thomasem Morem]] roku [[1506]] jeho spisy. Hodně se četl také v osvícenství, kdy se podle jeho popisů malovaly obrazy i psaly divadelní hry.


{{citát|Je s podivem, že lidé, kteří se vydávají za odborníky, si navzájem protiřečí a o téže věci mají různé pojmy.|Cesty vzduchem, 5}}
{{citát|Je s podivem, že lidé, kteří se vydávají za odborníky, si navzájem protiřečí a o téže věci mají různé pojmy.|Cesty vzduchem, 5}}
Řádek 15: Řádek 15:
===Literatura===
===Literatura===
{{NK ČR|jn19981001791}}
{{NK ČR|jn19981001791}}

* ''Ottův slovník naučný'', heslo Lukianos. Sv. 16, str. 451
* Lúkoiános, ''O bozích a lidech''. Praha: Svoboda 1981
* Lúkoiános, ''Pravdivé výmysly''. Praha: Odeon 1983
* Lúkoiános, ''Šlehy a úsměvy''. Praha: Svoboda 1969
===Související články===
===Související články===
{{Portál Filosofie}}
{{Portál Filosofie}}

Verze z 12. 2. 2010, 18:51

Lúkianos ze Samosaty, lat. Lucianus Samosatensis (kolem 180 Samosata – po 180, patrně v Alexandrii) byl starověký řečník, satirik a filosof, který psal řecky.

Život

Lúkianos se narodil v nemajetné rodině v Samosatě na horním toku Eufratu, dnes v jihovýchodním Turecku blízko hranic se Sýrii. Učil se nejprve sochařem, ale pak se rozhodl pro dráhu řečníka a spisovatele. Hodně cestoval po celém Středomoří až po Gallii, deset let žil v Athénách a byl také v Římě a uměl trochu latinsky. V pozdním věku se stal úředníkem v Alexandrii, kde snad také zemřel (podle jiných pramenů zemřel v Athénách).

Dílo

Lúkianovo dílo bylo velmi oblíbené, i když nepsal lidovou řečtinou své doby, nýbrž slohem i jazykem klasické doby. Pod jeho jménem se uvádí 80 spisů, z nichž asi 70 je pravých. Psal nejprve jednoduché dialogy z běžného života a lehké kritické satiry o náboženství ("Rozhovory bohů"), o marnivosti bohatých ("Timon čili misantrop", "Parasit"), o prostitutkách ("Hovory hetér") nebo o lidské hlouposti. Později psal ostřejší satiry o slavných lidech nebo o filosofech ("Dražba životů"), o historii a také jakousi science-fiction ("Cesta vzduchem", "Pravé výmysly").

Vliv

Lúkianovo dílo se těšilo velké pozornosti v humanismu a Erasmus Rotterdamský vydal spolu s Thomasem Morem roku 1506 jeho spisy. Hodně se četl také v osvícenství, kdy se podle jeho popisů malovaly obrazy i psaly divadelní hry.

Je s podivem, že lidé, kteří se vydávají za odborníky, si navzájem protiřečí a o téže věci mají různé pojmy.
— Cesty vzduchem, 5

Odkazy

Literatura

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Lúkianos

Související články

Šablona:Portál Filosofie

Externí odkazy

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku německé Wikipedie.