Otruby: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Dinamik-bot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: ml:തവിട്
m +linky, kat
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:WheatBran.jpg|thumb|Obilné otruby]]
'''Otruby''' jsou odpadní produkty, které přepadávají při vysévání meliva z posledních šrotů, vymílacích a domílkových chodů, dále od loupání a kartáčování obilí. Podle granulace se dělí na hrubé (od kartáčování a šrotů) a jemné (z vymílání a loupání). Obsahují nejen částice slupek, ale i částice klíčků a endospermu, poněvadž ani moderní technologie nezaručuje její úplné oddělení. Při mletí pšenice se získává 17–18,5 %, žita 20–25 %, ječmene asi 22 % otrub. Otrub se využívá hlavně v krmivářství. Proti dřívějším názorům, že otruby jsou v potravě bezcenným balastem, stojí nový poznatek, že takzvaný balast podávání v přiměřených dávkách má příznivý vliv dietetický.
'''Otruby''' jsou [[odpad]]ní produkty, které přepadávají při vysévání meliva z posledních [[šrot]]ů, vymílacích a domílkových chodů, dále od loupání a [[kartáčování obilí]]. Podle granulace se dělí na hrubé (od kartáčování a šrotů) a jemné (z vymílání a loupání). Obsahují nejen částice slupek, ale i částice [[Klíček|klíčků]] a [[Endosperm|endospermu]], poněvadž ani moderní technologie nezaručuje její úplné oddělení. Při mletí [[pšenice]] se získává 17–18,5 %, [[Žito|žita]] 20–25 %, [[Ječmen|ječmene]] asi 22 % otrub. Otrub se využívá hlavně v krmivářství. Proti dřívějším názorům, že otruby jsou v potravě bezcenným balastem, stojí nový poznatek, že takzvaný balast podávání v přiměřených dávkách má příznivý dietetický vliv.


[[Kategorie:Potraviny]]
[[Kategorie:Potraviny]]
[[Kategorie:Krmivářství]]


[[ca:Segó]]
[[ca:Segó]]

Verze z 27. 10. 2009, 14:33

Obilné otruby

Otruby jsou odpadní produkty, které přepadávají při vysévání meliva z posledních šrotů, vymílacích a domílkových chodů, dále od loupání a kartáčování obilí. Podle granulace se dělí na hrubé (od kartáčování a šrotů) a jemné (z vymílání a loupání). Obsahují nejen částice slupek, ale i částice klíčků a endospermu, poněvadž ani moderní technologie nezaručuje její úplné oddělení. Při mletí pšenice se získává 17–18,5 %, žita 20–25 %, ječmene asi 22 % otrub. Otrub se využívá hlavně v krmivářství. Proti dřívějším názorům, že otruby jsou v potravě bezcenným balastem, stojí nový poznatek, že takzvaný balast podávání v přiměřených dávkách má příznivý dietetický vliv.