Eleonora Juliana Braniborsko-Ansbašská: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m commons z wd
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m prohození šablon
Řádek 58: Řádek 58:
* {{commonscat}}
* {{commonscat}}


{{Portály|Lidé|Historie}}
{{Autoritní data}}
{{Autoritní data}}
{{Portály|Lidé|Historie}}


[[Kategorie:Württemberkové]]
[[Kategorie:Württemberkové]]

Verze z 23. 7. 2021, 14:37

Šablona:Infobox - panovnice Eleonora Juliana Braniborsko-Ansbašská (23. října 1663, Ansbach4. března 1724, Ansbach) byla braniborsko-ansbašskou princeznou a sňatkem württembersko-winnentalskou vévodkyní.

Život

Eleonora Juliana se narodila jako dcera markraběte Albrechta II. Braniborsko-Ansbašského a jeho druhé manželky Žofie Markéty, dcery hraběte Jáchyma Arnošta Oettingenského. 31. října 1682 se v Ansbachu provdala za vévodu Fridricha Karla Württembersko-Winnentalského, na svatbě se razila také pamětní mince. Na svatbě se Eleonořin bratr Jan Fridrich setkal s hudebním skladatelem Johannem Sigismundem Kusserem, který později pracoval v Ansbachu.

Fridrich Karel zemřel v roce 1698 na syfilis, kterým onemocněl v roce 1696. Po manželově smrti se Eleonora v roce 1710 přestěhovala do Ansbachu, kde podporovala svou nejmladší dceru, která se v roce 1709 provdala za Eleonořina synovce Braniborsko-Ansbašského. V té době přišla Eleonora do kontaktu s teologem a pedagogem Augustem Hermannem Franckem a také psala písně. Filip Fridrich von Geismar působil jako její správce a poradce.

Eleonora Juliana zemřela 4. března 1724 ve věku 60 let v rodném Ansbachu a byla pohřbena ve Stiftskirche ve Stuttgartu.

Potomci

Eleonora Juliana měla s Fridrichem Karlem sedm dětí:

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Princess Eleonore Juliane of Brandenburg-Ansbach na anglické Wikipedii a Элеонора Юлиана Бранденбург-Ансбахская na ruské Wikipedii.

Externí odkazy