Tomáš Hájek: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 10: Řádek 10:


== Život ==
== Život ==
Je členem Obce spisovatelů, Sexuologické společnosti ČLS JEP, International Association of Landscape Archeology, Associazione internazionale mosaicisti contemporanei a Hospodářské a sociální rady Mostecka. V oblasti divadla působil v rámci Ceny Alfréda Radoka (2009-2013), či jako člen poroty festivalu České divadlo. Jeho próza Spánek a naděje se stala Knihou týdne na portálu Literární západ (2013). Získal Čestné uznání poroty v soutěži Zelený most (Těžební unie) za projekt Obnovení [[Poutní cesta z Libkovic do Mariánských Radčic|poutní cesty]] klášter Osek – poutní místo Mariánské Radčice jako revitalizační a resocializační opatření v krajině lomu Bílina (2013). Básnická sbírka Útěk chaosem stejně jako básnická sbírka Planeta Euforikum získaly "Mobelovo uznání". Po gymnáziu vystudoval [[Lékařská fakulta|Lékařskou]] a [[Filozofická fakulta Univerzity Karlovy|Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy]]. Absolvoval jednoroční kurs památkové péče pro vysokoškoláky v rámci Národního památkového ústavu, Absolvoval Stage internazionale Commedia dell Arte 2011 (Reggio Emilia). Na vysokých školách přednáší zejména k tématům kulturní krajiny, regionálního rozvoje. filosofie a bioetiky. V&nbsp;letech 1996–[[1997]] byl politický komentátor [[Lidové noviny|Lidových novin]], v&nbsp;letech [[1995]]–[[2001]] byl externím komentátorem rádia [[Svobodná Evropa]]. V té době spolupracoval s Literárními novinami a určitou dobu působil jako jejich tajemník. Od&nbsp;roku [[1998]] do&nbsp;roku [[2005]] působil na&nbsp;[[Ministerstvo životního prostředí České republiky|Ministerstvu životního prostředí]] (2000-2003 jako vedoucí samostatného oddělení ekologie urbanizovaných prostorů a cestovního ruchu, 2004-2005 jako poradce ministra pro ochranu kulturní krajiny a společná témata památkové péče a ekologie). V&nbsp;roce [[2003]] (do&nbsp;roku [[2007]]) byl jmenován členem České komise pro&nbsp;UNESCO v&nbsp;kategorii ad&nbsp;personam. V&nbsp;roce [[2006]] působil jako generální ředitel [[Národní památkový ústav|Národního památkového ústavu ČR]]<ref>http://kultura.ihned.cz/1-10102870-17648220-J00000_d-0d</ref>.V roce 2008 zakládá s partnery Project Solutions s.r.o., která se zabývá tvorbou studií a projektů v oblasti především územního rozvoje, památkové péče, ekologie. Od roku 2013 je členem České sklářské společnosti.
Je členem Obce spisovatelů ČR, Sexuologické společnosti ČLS JEP, International Association of Landscape Archeology, Associazione internazionale mosaicisti contemporanei a Hospodářské a sociální rady Mostecka. V oblasti divadla působil v rámci Ceny Alfréda Radoka (2009-2013), či jako člen poroty festivalu České divadlo. Jeho próza Spánek a naděje se stala Knihou týdne na portálu Literární západ (2013). Získal Čestné uznání poroty v soutěži Zelený most (Těžební unie) za projekt Obnovení [[Poutní cesta z Libkovic do Mariánských Radčic|poutní cesty]] klášter Osek – poutní místo Mariánské Radčice jako revitalizační a resocializační opatření v krajině lomu Bílina (2013). Básnická sbírka Útěk chaosem stejně jako básnická sbírka Planeta Euforikum získaly "Mobelovo uznání". Po gymnáziu vystudoval [[Lékařská fakulta|Lékařskou]] a [[Filozofická fakulta Univerzity Karlovy|Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy]]. Absolvoval jednoroční kurs památkové péče pro vysokoškoláky v rámci Národního památkového ústavu, Absolvoval Stage internazionale Commedia dell Arte 2011 (Reggio Emilia). Na vysokých školách přednáší zejména k tématům kulturní krajiny, regionálního rozvoje. filosofie a bioetiky. V&nbsp;letech 1996–[[1997]] byl politický komentátor [[Lidové noviny|Lidových novin]], v&nbsp;letech [[1995]]–[[2001]] byl externím komentátorem rádia [[Svobodná Evropa]]. V té době spolupracoval s Literárními novinami a určitou dobu působil jako jejich tajemník. Od&nbsp;roku [[1998]] do&nbsp;roku [[2005]] působil na&nbsp;[[Ministerstvo životního prostředí České republiky|Ministerstvu životního prostředí]] (2000-2003 jako vedoucí samostatného oddělení ekologie urbanizovaných prostorů a cestovního ruchu, 2004-2005 jako poradce ministra pro ochranu kulturní krajiny a společná témata památkové péče a ekologie). V&nbsp;roce [[2003]] (do&nbsp;roku [[2007]]) byl jmenován členem České komise pro&nbsp;UNESCO v&nbsp;kategorii ad&nbsp;personam. V&nbsp;roce [[2006]] působil jako generální ředitel [[Národní památkový ústav|Národního památkového ústavu ČR]]<ref>http://kultura.ihned.cz/1-10102870-17648220-J00000_d-0d</ref>.V roce 2008 zakládá s partnery Project Solutions s.r.o., která se zabývá tvorbou studií a projektů v oblasti především územního rozvoje, památkové péče, ekologie. Od roku 2013 je členem České sklářské společnosti.


== Díla ==
== Díla ==

Verze z 16. 5. 2019, 12:14

Další významy jsou uvedeny na stránce Tomáš Hájek (rozcestník).
Tomáš Hájek
Narození6. ledna 1964 (60 let)
Krnov
Povolánímanaging partner firmy na tvorbu projektů a studií, konzultant, autor uměleckých a vědeckých textů
Národnostčeská
StátČeská republika
VzděláníFilosofická a lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Témataliterární činnost, kulturní dědictví, etika a žurnalistika
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Tomáš Hájek (* 6. ledna 1964 Krnov)[1] je český autor uměleckých a vědeckých textů. Zabývá se ochranou kulturního dědictví, životního prostředí, divadlem, literaturou, publicistikou. Řídí firmu na tvorbu projektů a studií a pracuje jako konzultant. Jeho první knihou bylo Stoupání do plynu, které bylo vydáno nakladatelstvím Trio v roce 1991. Jeho zatím poslední prací je soubor drobných próz Jednodenní příběhy, který vyšel v roce 2018.

Život

Je členem Obce spisovatelů ČR, Sexuologické společnosti ČLS JEP, International Association of Landscape Archeology, Associazione internazionale mosaicisti contemporanei a Hospodářské a sociální rady Mostecka. V oblasti divadla působil v rámci Ceny Alfréda Radoka (2009-2013), či jako člen poroty festivalu České divadlo. Jeho próza Spánek a naděje se stala Knihou týdne na portálu Literární západ (2013). Získal Čestné uznání poroty v soutěži Zelený most (Těžební unie) za projekt Obnovení poutní cesty klášter Osek – poutní místo Mariánské Radčice jako revitalizační a resocializační opatření v krajině lomu Bílina (2013). Básnická sbírka Útěk chaosem stejně jako básnická sbírka Planeta Euforikum získaly "Mobelovo uznání". Po gymnáziu vystudoval Lékařskou a Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Absolvoval jednoroční kurs památkové péče pro vysokoškoláky v rámci Národního památkového ústavu, Absolvoval Stage internazionale Commedia dell Arte 2011 (Reggio Emilia). Na vysokých školách přednáší zejména k tématům kulturní krajiny, regionálního rozvoje. filosofie a bioetiky. V letech 1996–1997 byl politický komentátor Lidových novin, v letech 19952001 byl externím komentátorem rádia Svobodná Evropa. V té době spolupracoval s Literárními novinami a určitou dobu působil jako jejich tajemník. Od roku 1998 do roku 2005 působil na Ministerstvu životního prostředí (2000-2003 jako vedoucí samostatného oddělení ekologie urbanizovaných prostorů a cestovního ruchu, 2004-2005 jako poradce ministra pro ochranu kulturní krajiny a společná témata památkové péče a ekologie). V roce 2003 (do roku 2007) byl jmenován členem České komise pro UNESCO v kategorii ad personam. V roce 2006 působil jako generální ředitel Národního památkového ústavu ČR[2].V roce 2008 zakládá s partnery Project Solutions s.r.o., která se zabývá tvorbou studií a projektů v oblasti především územního rozvoje, památkové péče, ekologie. Od roku 2013 je členem České sklářské společnosti.

Díla

  • Stoupání do plynu (básnická sbírka)
  • Šest pohledů do úzkosti (vydáno i v německém jazyce Filosofickým ústavem jako Sechs Einblicke in die Angst v roce 1993) (filosofie a poezie v jednom)
  • Animatum (báseň v próze)
  • Nevěděl jsem, zda jsem se probudil do významného dne (próza-reportáž, vydána za finanční podpory Friedrich-Naumann-Stiftung)
  • Diagnóza 729 – o identitě v časech bezbolestnosti (próza)
  • Příběh drobných památek – (od nezájmu až k fascinaci)(vydáno v německém jazyce jako Geschichte der kleinen Denkmäler v roce 2004)- společně s Irenou Bukačovou (aplikovaná filosofie k tématu drobných památek v kulturní krajině); v listopadu 2006 uveřejnil časopis Garten+Landschaft (Zeitschrift für Landschaft Architektur; München BRD) prezentaci a reflexi německého překladu knihy (překlad a redakční zpracování provedla Jitka Feit, Bamberg)
  • Velký smutek žen (divadelní hra) (podobně jako předchozí uveřejněná hra Fujtajxl napsána a vydána ve spolupráci s hercem a moderátorem Martinem Štěpánkem)
  • Památky Plzeňského kraje (kolektivní práce nad analýzou památkového fondu; Horyna, Bukačová, Hájek, Nejedlý)
  • Spánek a naděje (román)
  • Zánik a vznik památkových péčí (filosofický rozbor, vydaný ve spolupráci Epocha-Společnost pro krajinu-ČKA)
  • Také chodíš na jazyk? (aneb o italštině, slovenštině, finštině a harlekýnech), (próza uveřejněná v literárním časopise Romboid)
  • Planeta Euforikum (básnická sbírka, vydaná v roce 2013)
  • Muzívní umění, Mozaika v českém výtvarném umění, Magdalena Kracík Štorkánová, Tomáš Hájek, Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky, Praha 2/2014
  • Trickster ve žluti dne a noci (divadelní hra publikované v časopise Budečské rozhledy v roce 2015)
  • Pokud je to možné, jsem Fredy Hirsch (divadelní hra, publikovaná v knižní podobě v roce 2016)
  • Útěk chaosem, (básnická sbírka, vydaná v roce 2017)
  • v Almanachu české poezie 2018 publikuje tři básně

Vědecké články a původní práce ve uměleckých časopisech

  • Hájek T., K tématu využití a transformace památkově hodnotné architektury, Architektúra a urbanismus, XLIII, Number 3-4, USTARCH SAV, Bratislava 2009, str. 144-158
  • Hájek T., Langarová K., Matáková B., Východiska a principy územní studie „Polyfunkční muzeum v otevřené krajině – důl Bílina Nord“, Urbanismus a územní rozvoj, Ústav územního rozvoje, Brno 2009, str. 12-22
  • Hájek T., Svobodová K., Majerová S., Principles for designing tour routes in a historic garden and park. Journal of Landscape Studies, Volume III (2010) Issue 3, Publisher online 11 December 2010, p. 191-201
  • Hájek T., Matáková B., Langarová K., Přerovský O., Principles of preservation and recalling of memory traces in an industrial landscape: a case study of decayed monument recreation in the brown-coal mining are of Bílina, Czech Republic, Landscape archeology between Art and Science, Amsterdam University Press, 2012, str. 59-69
  • Dana Rohanová, Silvie Švarcová,Tomáš Hájek, Projevy degradace na českých secesníchmozaikovýchsklech (Signs of Degradation on Czech Art Nouveau Mosaic Glasses), Acta Artis Academica 2012, ACTA ARTIS ACADEMICA 2012, Znalost a praxe ve výtvarném umění, Knowledge and Experience in the Fine Art, Editorial: David Hradil a Janka Hradilová, Vydala Akademie výtvarných umění v Praze, ISBN 978-80-87108-33-8 Zařazen do databáze konferenčních sborníků ISI Proceedings společnosti Thomson Reuters. Databáze Web of Knowledge (Web of Science).
  • Hájek T., O specifičnosti vývoje české skleněné mozaiky a metodologii její periodizace, Sklář a keramik 5-6, Vydavatelství České sklářské společnosti, Teplice, Jablonec n/N, 2013, str. 107-111
  • Hájek T., Hygiena vnitřního prostředí památkových staveb, Zpravodaj Společnosti pro technologie ochrany památek, Praha 2013, ISSN 1212-4168
  • Hájek T., Svetelná dráma, reflexivita, Západ-Východ a cit (nad Focusom Finsko), časopis kød (Konkrétne o divadle) 8/2010, vydává Divadelný ústav Bratislava, Bratislava 2010, str. 34-37 (ve slovenském jazyce)
  • Hájek T., Od tvůrčí zahálky ke hvězdám a zase zpět, časopis kød (Konkrétne o divadle) 9//2010, str. 14-17, vydává Divadelný ústav Bratislava, Bratislava 2010, str. 14-17 (v českém jazyce)
  • Hájek T., Jak stavět pomník, aby se stal památkou (nad Krizí pomníku, monumentalitou, transferem, uměleckým dílem, skandálem, ikonou), časopis Romboid 8/2010 (časopis pre literaturu a umelecků komunikáciu), vydává Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, Bratislava 2010, str. 22-29 (v českém jazyce)
  • Hájek T., Šerých J., Kracík Štorkánová M., Světlo zevnitř (k estetice skleněné mozaiky) Art&Antiques 9/2011, Praha 2011, str. 54-56 (v českém jazyce)
  • Hájek T., K estetickým možnostem Commedia dell‘ Arte (poznámky na okraj Oszlého a Favovy knihy o Commedia), časopis kød (Konkrétne o divadle) 12/2011, vydává Divadelný ústav Bratislava, Bratislava 2011, str. 43-45 (v českém jazyce)
  • Hájek T., Hudba jazyků v krajině divadel, časopis kød (Konkrétne o divadle) 3/2012, vydává Divadelný ústav Bratislava, Bratislava 2012, str. 22-24 (v českém jazyce)
  • Hájek T., Poznámky ke vztahu filosofie a divadelní kritiky, portál Literární západ, uveřejněno dne 11.3.2013
  • Hájek T., K topografii vztahu filosofie a divadla, v Dagmar Inštitorisová a kol. Vzdelávanie divadlom, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Filozofická fakulta, Ústav literárnej a umeleckej komunikácie, sborník z mezinárodní konference v Nitre z roku 2013,vyšlo v roce 2014, str. 179-197
  • Hájek T., Krajina jako filosofické téma u Václava Havla (ke trojí interpretaci Havlovy "krajiny domova"), ve sborníku Václav Havel, Czlowiek-pisarz-filozof-politik, Instytut Filologii Slowianskiej, Univerzytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictvo PRO,str. 189-198, Poznaň 2014
  • Hájek T., Vizuální zkratka a dramatický text, v Martinek L. Divadlo v české a polské literatuře (Teatr v literaturze czeskiej i polskiej), Slezská univerzita v Opavě, sborník z mezinárodní konference v Opavě, vychází elektronicky, ISBN 978-80-7248-668-7,str. 226-230, Opava 2015
  • Kamila Svobodova & Tomas Hajek (2017) Pilgrimage route recovery in an industrial landscape, Journal of Environmental Planning and Management, 60:6, 959-976, DOI: 10.1080/09640568.2016.1189818
  • Hájek T., Marcuse a možnosti svobody v sexualitě, XXX.Bohnické sexuologické dny, sborník textů, Akademické nakladatelství CERM, Brno 2019, str. 18-19

Reference

Externí odkazy